نفت سنگین ایران زیر ۸۰ دلار ایستاد

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در دسامبر، همسو با سایر گریدهای نفتی سبد نفتی این گروه، برای سومین ماه متوالی کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، جدیدترین گزارش بازار نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نشان داد قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در دسامبر به ۷۹ دلار و ۶ سنت رسید که ۵ دلار و ۹۴ سنت معادل ۷ درصد در مقایسه با قیمت ۸۵ دلار در نوامبر، کاهش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران در سال ۲۰۲۳، به ۸۳ دلار و ۱۳ سنت در مقایسه با میانگین ۹۹ دلار و ۹۲ سنت در سال ۲۰۲۲ رسید.

ارزش سبد نفتی اوپک در دسامبر به ۷۹ دلار در هر بشکه رسید که ۵ دلار  و ۹۲ سنت معادل ۷ درصد در مقایسه با قیمت ۸۴ دلار و ۹۲ سنت در نوامبر، کاهش داشت. میانگین ارزش سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۲۳، به ۸۲ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با میانگین ۱۰۰ دلار و ۸ سنت در سال پیش از آن، ۱۷ دلار و ۱۳ سنت معادل ۱۷.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، مجموع تولید نفت اوپک در دسامبر، به ۲۶.۷۰ میلیون بشکه در روز رسید که بر مبنای ماه به ماه، ۷۳ هزار بشکه در روز افزایش داشت. تولید نفت عمدتا در نیجریه و عراق افزایش پیدا کرد اما در عربستان سعودی، کویت و ایران کاهش یافت.

تولید نفت ایران با ۱۱ هزار بشکه در روز کاهش، در ۳.۱۴۳ میلیون بشکه در روز ایستاد.

انتهای پیام