بازار داغ کدهای بلواسکای/ از ۱۵۰ هزار تومان تا یک میلیون

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

فرارو نوشت: کد دعوت حضور در بلواسکای به‌صورت رایگان در اختیار کاربران فعلی این شبکه اجتماعی قرار می‌گیرد و اگر جک دورسی بو ببرد در ایران کسانی آن را می‌فروشند و برای خودشان درآمدزایی می‌کنند قطعا شاخ درمی‌آورد.

چند ساعت پس از اینکه ایلان ماسک، مالک ثروتمند توییتر از اعمال یک‌سری محدودیت جدید برای کاربران این شبکه اجتماعی خبر داد، موجی از مهاجرت به اپلیکیشن رقیب یعنی بلواسکای شکل گرفت. به‌گفته ایلان ماسک از این به بعد کاربران توییتر در طول هر روز تنها قادر به خواندن ۶۰۰ توییت خواهند بود و نمایش بیش از این مقدار برای کاربرانی امکان‌پذیر است که با پرداخت هزینه، اکانت خود را به توییتر بلو ارتقا بدهند. رییس ثروتمند توییتر پیش از این نیز تصمیماتی مشابه گرفته بود. به‌عنوان مثال واگذاری تیک آبی توییتر که کاربر مالک آن را از بقیه متمایز می‌کند قبلا مستلزم پرداخت هزینه شده بود. این تصمیم اعتراض کاربران ایرانی شبکه اجتماعی توییتر را در برداشت و شکل‌گیری موج مهاجرت از توییتر و عضویت در بلواسکای را شاهد بودیم.

ساخت اکانت بلواسکای فعلا بدون داشتن دعوتنامه امکان‌پذیر نیست، ولی ظرف چند ساعت بازار جدیدی به اسم خرید و فروش کد دعوت بلواسکای شکل گرفت که در آن قیمت‌های عجیب و غریب از ۱۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۱۱ تومان اعلام می‌شد.

آگهی فروش کد دعوت بلواسکای توسط کاربرانی منتشر می‌شود که پیش از این موفق به تکمیل عضویت در بلواسکای شده‌اند. حالا با شرایط جدید آن‌ها پیش خودشان فکر می‌کنند آنقدر مشتری دست به‌نقد پای معامله ریخته که می‌توانند کد دعوت بلواسکای با قیمت یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۱۱ تومان بفروشند. یکی‌شان بدون تعارف نوشته: قیمت مقطوع است و حاضر نیست تخفیف بدهد. احتمال دارد یکی از این دو نفر خود ایلان ماسک باشد.

فروشنده دیگری در حوالی پونک همین کد را با قیمت ۱۵۰ هزار تومان آگهی کرده و ظاهرا اهل بازارگرمی است: دوستان عضویت در برنامه بلواسکای فقط با کد دعوت امکان‌پذیر است. رقیبش در سعات‌آباد کد دعوت بلواسکای را ۱۸۹ هزار تومان می‌فروشد و تاکید کرده سه‌تا کد دارد. سه‌تا ۱۸۹ هزار تومان می‌شود ۵۶۷ هزار تومان. طرف آنقدرها که فکر می‌کنید دندان‌گرد نیست، چون یک‌نفر دیگر حوالی شهرک اکباتان هر کد دعوت بلواسکای را ۵۰۰ هزار تومان آگهی کرده و مدعی است «تعدادی» کد دعوت دارد. اگر راست بگوید و کلکی توی کارش نباشد، شاید بتواند اندازه خود صاحب بلواسکای از کدهای دعوت درآمدزایی کند.

تب فروش کد دعوت بلواسکای فقط به تهران محدود نمی‌شود. یک‌نفر ساکن اصفهان آگهی فروش کد دعوت بلواسکای را روی سایت دیوار منتشر کرده و انصافا تمام تلاشش را به‌کار گرفته تا قواعد مارکتینگ را رعایت کند: بلواسکای یک نرم‌افزار جدید مانند توییتر است که مالک قبلی و موسس اصلی توییتر این شبکه‌ی اجتماعی راه‌اندازی کرده. عضویت و فعالیت در این شبکه نیازمند به کد دعوت است.

فقط یادش رفته بنویسد که کد دعوت حضور در بلواسکای به‌صورت رایگان در اختیار کاربران فعلی این شبکه اجتماعی قرار می‌گیرد و اگر جک دورسی بو ببرد در ایران کسانی آن را می‌فروشند و برای خودشان درآمدزایی می‌کنند قطعا شاخ درمی‌آورد. به‌هرحال این دوست عزیز کد دعوت بلواسکای را در اصفهان با قیمت مقطوع ۳۰۰ هزار تومان برای فروش آگهی کرده است. در شیراز، ارومیه، مشهد و تبریز غیر از لینک عضویت در شبکه اجتماعی بلواسکای، کد دعوت بلوبانک را هم با قیمت ۳۰ تا ۳۰۰ هزار تومان می‌فروشند. این یکی واقعا نوبر است، چون افتتاح حساب و استفاده از خدمات این بانک مجازی، اصلا نیازمند دعوتنامه نیست. باید خیلی مراقب باشید؛ ممکن است خیلی‌هایشان دنبال کلاهبرداری باشند.

کد دعوت بلواسکای در خود توییتر هم داغ است؛ کابران عصبانی از تصمیم ایلان ماسک و شیوه درآمدزایی جدید توییتر کد دعوت بلواسکای را دست به‌دست می‌چرخانند. بعضی‌هایشان هم باب شوخی را باز کرده‌اند و مثلا می‌گویند کد دعوت را رایگان، ولی فقط به دست کاربران خوش‌سیما می‌رسانند. موج شگفت‌انگیز بعدی کاربران جدیدی هستند که با اسم و عکس دخترانه از همین دیروز عضو توییتر شده‌اند و صادقانه نوشته‌اند: «فقط اومدم توییتر بزنم کد بلواسکای بگیرم.»

موج مهاجرت به بلواسکای ظاهرا تنها مختص کاربران ایرانی نیست، چون حتی با داشتن کد دعوت بلواسکای هم مراحل ثبت‌نام در این شبکه اجتماعی معمولا به پایان نمی‌رسد و پس از نمایش خطا به کاربران اطلاع داده می‌شود که سرورها فعلا مشغول هستند. پس کد دعوا بلواسکای یک میلیونی یا ۱۵۰ هزار تومانی ممکن است نهایتا شما را به مقصودتان نرساند!

۲۲۷۲۲۷