زیردریایی هسته‌ای روسیه درمیان خطرناک‌ترین‌ها در دنیا/ عکس

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

کلاس Borei یک زیردریایی هسته‌ای نسل چهارم روسی است. قرار است در نهایت جایگزین زیردریایی های قدیمی دلتا III و کلاس تایفون شود و به یک عامل بازدارنده مهم برای نیروی دریایی روسیه تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بنابرگزارش وبسایت slashgear زیردریایی هسته‌ای Borei-A-class submarines در میان برترین زیردریایی‌های هسته‌ای در دنیا قرار دارد؛ این اولین کلاس زیردریایی است که توسط روسیه از زمان شوروی توسعه یافته است.

بیشتر بخوانید:

شما نظر بدهید/ وضعیت سرعت اینترنت شما چگونه است؟

تصویر استثنایی جیمزوب از ۴ سیاره غول‌پیکر/ عکس

این پروژه با نام پروژه ۹۳۵ در سال ۱۹۹۶ برای تولید اولین واحد زیردریایی کلاس Borei آغاز شد. نام پروژه به پروژه ۹۵۵ تغییر یافت و زیردریایی برای قرار دادن موشک بالستیک جدید زیردریایی (SLBM) Bulava (SS-NX-۳۰) به جای موشک R-۳۹UTTH Bark دوباره طراحی شد.

در حال حاضر یوری دولگوروکی، الکساندر نوسکی، ولادیمیر مونوماخ و کنیاز ولادیمیر چهار زیردریایی هستند که تحت این پروژه راه اندازی شده اند. این شناورها توسط دفتر طراحی تجهیزات دریایی روبین طراحی و توسط شرکت ماشین سازی شمالی (کارخانه کشتی سازی Sevmash) ساخته شده است.

اولین زیردریایی، یوری دولگوروکی، در نوامبر ۱۹۹۶ ساخته شد. در فوریه ۲۰۰۸ به آب انداخته شد و آزمایشات دریایی را در ژوئن ۲۰۰۹ آغاز کرد. این کشتی به طور رسمی در ژانویه ۲۰۱۳ به نیروی دریایی روسیه ملحق شد.

الکساندر نوسکی (K-۵۵۰)، دومین زیردریایی، در مارس ۲۰۰۴ مستقر شد و در دسامبر ۲۰۱۰ به آب انداخته شد. این کشتی در دسامبر ۲۰۱۳، پس از تکمیل یک سری آزمایشات دریایی که در اکتبر ۲۰۱۱ آغاز شد، راه اندازی شد.

ولادیمیر مونوخ سومین زیردریایی کلاس Borei است. این زیردریایی در مارس ۲۰۰۶ ساخته شد و در دسامبر ۲۰۱۲ آزمایش شد. این زیردریایی در دسامبر ۲۰۱۴ راه اندازی شد.

زیردریایی هسته‌ای روسیه نابودگری در اعماق آب!/ عکس

موشک‌های بولاوا SLBM بر روی ناوهای روسی

Bulava SLBM بر روی زیردریایی های کلاس Borei نصب می شود. این موشک ها توسط موسسه فناوری حرارتی مسکو توسعه یافته و بر روی سکوی پروژه ۹۵۵ پرتاب شده اند. طول این موشک ۱۲.۱ متر و قطر آن با احتساب کانتینر پرتاب ۲.۱ متر است. وزن آن در مجموع ۳۶.۸ متریک تن است و می تواند شش تا ده وسیله نقلیه را با بازدهی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار حمل کند.

زیردریایی‌های کلاس Borei نسبت به کلاس تایفون جابجایی کمتری دارند که می‌توانند تعداد مشابهی موشک را حمل کنند. یوری دولگوروکی می تواند ۱۶ فروند از این موشک ها را حمل کند، در حالی که نسخه های بهبود یافته زیردریایی های کلاس Borei ممکن است ۲۰ فروند از آنها را حمل کنند.

زیردریایی هسته‌ای روسیه نابودگری در اعماق آب!/ عکس

این زیردریایی همچنین شش فروند از موشک های SS-N-۱۵ را حمل می کند. هر موشک SS-N-۱۵ یک موشک ضد کشتی با کالیبر ۵۳۳ میلی متری است که برد آن ۴۵ کیلومتر است و می تواند به کلاهک ۲۰ کیلویی یا اژدر نوع ۴۰ مجهز شود.

نیروی مورد نیاز این زیردریایی با راکتور هسته ای OK-۶۵۰، توربین بخار AEU، شفت و پروانه تامین می شود. زیردریایی‌های کلاس Borei اولین زیردریایی‌هایی هستند که در روسیه با سیستم رانش جت پمپ کار می‌کنند.

۲۲۷۲۲۷