مورد عجیب تردز در روز تعطیل/ چه کسی دکمه فیلتر را زد؟

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

گجت‌نیوز نوشت: تردز اینستاگرام این روزها به بزرگ‌ترین ترند فضای مجازی تبدیل شده و توانسته در یک روز به میلیون‌ها کاربر فعال برسد. با گذشت مدتی کوتاه،‌ مشکلات این شبکه اجتماعی در حال فاش شدن است و تازه‌ترین مشکل اپلیکیشن جدید زاکربرگ، پاک شدن اکانت اینستاگرام با پاک کردن تردز است!

اینستاگرام دیروز برنامه تردز را به صورت رسمی منتشر کرد. این برنامه که یک کپی کم‌کیفیت از توییتر است، توانسته در مدتی کوتاه به میلیون‌ها کاربر برسد. این شبکه اجتماعی هنوز نیامده در ایران فیلتر شد و خوشبختانه دیگر نیازی نیست برای وارد شدن این برنامه، فیلترشکن‌های خود را خاموش کنیم! اتحادیه اروپا نیز از این برنامه شکایت کرد و کاربران اروپایی نمی‌توانند به سادگی اپ تردز را دریافت و نصب کنند. ظاهرا ایلان ماسک هم برنامه‌هایی برای شکایت از متا برای توسعه برنامه تردز و کپی ویژگی‌های توییتر دارد. حالا در کنار تمام این چالش‌ها،‌ کاربران باید با یک مشکل دیگر هم دست و پنجه نرم کنند؛ پاک کردن اکانت تردز بدون پاک شدن اکانت اینستاگرام!

دریای مشکلات تردز پایان ندارد!

بسیاری از مشکلات تردز خیلی جدی نبودند و این طور به نظر می‌رسید که تیم توسعه متا بتواند در آینده‌ای نزدیک اکثر آن‌ها را از بین ببرد. با این حال ایراد مربوط به پاک کردن اکانت تردز، یکی از مشکلات جدی و غیرقابل حل شبکه اجتماعی جدید مارک زاکربرگ است. دلیل اصلی عدم امکان پاک کردن اکانت تردز بدون پاک کردن اینستاگرام، به ساختار این دو برنامه مربوط است. تردز برنامه‌ای در دل اینستاگرام است و اطلاعات شما که شامل یوزرنیم، عکس پروفایل، بیو صفحه، فالورها و … است همگی از حساب اینستاگرام شما به حساب تردز ایمپورت می‌شوند.

حذف اکانت تردز

اپلیکیشن جدید مارک زاکربرگ از زمان انتشار با حاشیه‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد و حالا بزرگ‌ترین مشکلش، عدم امکان پاک کردن حساب کاربری بدون حذف شدن اکانت اینستاگرام است.

این روزها تردز یکی از ‌ترندهای فضای مجازی است اما احتمالا تا چند هفته دیگر و با کم‌تر شدن تب و تاب این پلتفرم‌، بسیاری از کاربران بیخیال استفاده از تردز شوند و بخواهند حساب کاربری خود را پاک کنند. اینستاگرام رسما اعلام کرده که تنها راه حذف کردن حساب تردز، پاک کردن کامل حساب اینستاگرام شما خواهد بود.

اگر شما هم جزو کاربرانی هستید که برنامه تردز را نصب کرده‌اند، احتمالا در بخش کنترل حساب کاربری‌تان به مواردی برخورده‌اید که متا اعلام کرده در صورت اعمال برخی از تنظیمات، این تنظیمات روی حساب اینستاگرام و تردز شما به صورت همزمان اعمال خواهند شد. درهمتنیدگی اینستاگرام و تردز بسیار بیشتر از چیزی است که کاربران تصور می‌کردند و اگر برنامه تردز را نصب کرده‌اید، احتمالا باید تا ابد در این برنامه زندانی بمانید!

با این وضع چطور باید حساب تردز خود را بدون نیاز به پاک کردن حساب اینستاگرام حذف کنیم؟

پیش از این که سراغ توضیحات بیشتر برویم بهتر است بدانید که فرار از برنامه جدید مارک زاکربرگ به هیچ وجه آسان نیست! در حال حاضر هیچ راه حل رسمی برای حذف کامل حساب تردز وجود ندارد و سران اینستاگرام هم هیچ تلاشی برای اضافه کردن چنین ویژگی نمی‌کنند. آدام موسوری،‌ شخص اول اینستاگرام اعلام کرده است: تعدادی از کاربران درباره حذف حساب تردز از من سوالاتی پرسیده بودند. برای شفاف‌سازی بهتر است بگویم شما می‌توانید حساب کاربری تردز خود را دی اکتیو کنید. با این کار حساب شما و محتوای آن به کاربران دیگر نمایش داده نمی‌شود. همچنین شما می‌توانید تردهای خود را یکی یکی حذف کنید و تمام این‌ها بدون نیاز به حذف اکانت اینستاگرامتان ممکن است. همچنین امکان پرایوت کردن حساب کاربردی در تردز وجود دارد. برنامه تردز از اینستاگرام قدرت گرفته پس در حال حاضر این دو برنامه به یک اکانت متصل می‌شوند. ما به دنبال راهی هستیم تا کاربران بتوانند حساب تردز خود را به صورت مجزا حذف کنند.

ظاهرا در هفته‌های آینده نباید منتظر راهی برای حذف حساب تردز باشیم و در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن حتی اگر میلی به ماندن در تردز ندارید، باید چند هفته‌ای مهمان این پلتفرم باشید.

پاک کردن تردز

پیشنهاد ما این است که به جای استفاده از حساب کاربری اصلی‌تان برای ساخت اکانت تردز، از یک حساب دیگر اینستاگرام استفاده کنید تا در صورت پاک کردن اکانت مشکلی برایتان پیش نیاید.

با این وجود اگر می‌خواهید حساب خود را دی اکتیو کنید، می‌توانید وارد بخش Settings شده و روی گزینه Account کلیک کنید. در این جا آپشنی با عنوان Deactivate Profile وجود دارد که با زدن بر روی آن حساب کاربری شما به صورت موقتی غیرفعال می‌شود. اگر دی اکتیو کردن برای شما کافی نیست و می‌خواهید هرطور شده از تردز بروید، باید همین حالا سراغ حذف اکانت اینستاگرام بروید.

نکته قابل توجه این است که حتی اگر همین حالا اکانت اینستاگرام خود را پاک کنید، ممکن است اطلاعات حساب شما تا ۹۰ روز دیگر بر روی سرورهای متا باقی بماند و پس از آن اکانت شما و اطلاعاتتان به صورت کامل پاک شود.

بیشتر درباره برنامه تردز، مارک زاکربرگ و حواشی بیشمار متا بخوانید!

۲۲۷۲۲۷