با دلار خانگی از خارج خودرو وارد کنید!

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تأیید واردات خودروهای کارکرده گفت: قرار نیست این خودروها از محل ارز دولتی وارد شود بلکه مردم می‌توانند با ارزهایی که در خانه‌های خود دارند و تا ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود، اقدام به واردات کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، لطف الله سیاهکلی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات برخی مخالفان تصویب لایحه واردات خودروهای کارکرده که آن را سبب از بین رفتن منابع ارزی کشور می دانند، اظهار داشت: اگر فردی در خارج از کشور یا در منزل خود ارز دارد، می تواند اقدام به واردات کند؛ در حال حاضر مردم ایران در خانه های خود بیش از ۶۰ میلیارد دلار ارز وجود دارد؛ مردم می توانند با ارز موجود در خانه های خود، خودرو وارد کنند.

وی با طرح این سوال که چرا باید برای واردات خودرو از ارز دولتی استفاده شود؟ افزود: دولت مکلف به ایجاد رقابت در بازار خودرو است که در دو بخش عملی می شود یکی کیفیت و دیگری قیمت خودرو؛ وقتی خودرو در بورس عرضه شد، قیمت برخی مدل های آن به ۳ میلیارد تومان رسید در حالی که قیمت واقعی آن ۷۰۰ میلیون تومان بود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: با تصویب لایحه ساماندهی خودرو در مجلس که به اصلاح قانون قبلی انجامید و واردات خودروهای کارکرده را آزاد کرد، قیمت خودرو سیر نزولی و کیفیت آن سیر صعودی خواهد یافت.

سیاهکلی با اشاره به اینکه با این اقدام، خودرو به قیمت واقعی می رسد نه آن قیمتی که دلال کف بازار تعیین می کند، خاطرنشان کرد: به نظر من تعرفه واردات خودروی کارکرده باید از ۲۰ درصد آغاز شده و حداکثر ۱۰۰ درصد باشد و هر چه تعداد سیلندر یا قدرت خودرو بالا می رود، با توجه به افزایش میزان مصرف سوخت آن، دولت می تواند تعرفه گمرکی واردات را افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه ما باید تعرفه گمرکی خودروهای وارداتی را به صورت پلکانی افزایش دهیم، افزود: تعرفه گمرکی ابزار مناسبی برای حمایت از تولید داخل است تا خودروسازان بتوانند ارز تهیه کرده وکیفیت تولید داخل را ارتقا دهند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس بیان داشت: اگر تعرفه گمرکی واردات خودرو بر اساس مصرف بنزین باشد، بسیار خوب است و می‌توانیم میزان مصرف بنزین را هم مدیریت و کنترل کنیم خودروهایی که کمتر از ۶ تا ۷ درصد مصرف سوخت دارند، باید تعرفه واردات آنها زیر ۳۰ درصد باشد.