۱۲ هزار مگاوات ناترازی برق داریم/مشکلی برای تامین آب تهران نداریم

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار مگاوات ناترازی برق داریم که اگر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به صورت دقیق اجرایی شود، مشکلات و موانع ما به حداقل کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر محرابیان امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه اولین رصدخانه شبکه برق و انرژی تهران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال ایسنا که آیا پیش‌بینی خاموشی برنامه‌ریزی شده صورت گرفته است؟ اظهار کرد: خاموشی بستگی به همکاری مردم دارد. اگر همکاری مشترکان مانند سال گذشته یا خرداد باشد سعی می‌کنیم کمترین مشکل را داشته باشیم و به نحو مطلوب کار را اداره کنیم.

وی افزود: البته در بخش صنایع مصرف نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته که از نظر ما خبر خوبی است. کارخانه‌های کوچک با هیچ‌گونه محدودیتی مواجه نشده‌اند و واحدهای مستقر در شهرک‌ها نیز تنها یک روز مدیریت مصرف برای آنها اعمال می‌شود که می‌توانند به ازای آن در روزهای تعطیل تولید داشته باشند.

وزیر نیرو با بیان اینکه در بخش واحدهای بزرگ نیز فقط در ساعات اوج مصرف می‌بایست مدیریت مصرف صورت گیرد و آنها در ساعت غیراوج می‌توانند مصرف برق داشته باشند و برنامه‌های تولیدی خود را پیش ببرند.

محرابیان در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر آخرین وضعیت تامین آب تهران و اینکه آیا مشکلی برای تامین آب استان وجود خواهد داشت؟ گفت: در حال حاضر آب تهران در بهترین شرایط قرار دارد. هرچند میزان مصرف آب بالا است اما تصفیه‌خانه‌ها با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند؛ به‌گونه‌ای که تمام سامانه‌های شرق و غرب فعال بوده و نگرانی از این بابت وجود ندارد، اما خواهش ما از مشترکان تهرانی صرفه‌جویی و مدیریت مصرف است.

پیگیر حق‌آبه هیرمند هستیم

وی درباره آخرین وضعیت و مذاکرات صورت گرفته برای دریافت حق‌آبه هیرمند گفت: متاسفانه رهاسازی آب صورت نگرفته است. براساس معاهده ۱۳۵۱ و طبق تمام موازین بین‌المللی، ما  صاحب حق هستیم اما این حق هنوز محقق نشده است و منتظر این اتفاق هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: البته تاخیر قابل توجهی در این کار صورت گرفته است و ما در کنار این موضوع، پایدارسازی آب منطقه سیستان و مناطق تابعه را دنبال می‌کنیم و برنامه‌های مفصلی را برای این موضوع در دست اجرا داریم.

محرابیان تاکید کرد: از بابت تامین آب هیچ نگرانی‌ نداریم اما حق‌آبه خودمان را به طور دائم مطالبه می‌کنیم و تا تحقق این موضوع پیگیری‌ها ادامه دارد.

به دنبال افزایش راندمان نیروگاه‌ها هستیم

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها گفت: سال گذشته رشد یک درصدی در افزایش راندمان نیروگاه‌ها اتفاق افتاد و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا ساخت نیروگاه ادامه داشته باشد که به معنی افزایش راندمان نیروگاه‌ها است.

وزیر نیرو افزود: در سال گذشته بیش از ۱۳۰۰ مگاوات نیروگاه بخار وارد مدار شد که در پی آن افزایش راندمان اتفاق افتاد و امسال نیز پیش‌بینی همین عدد شده است. البته این میزان به جز برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای نیروگاه‌های گازی و تجدیدپذیر است.

محرابیان افزود: از طرف دیگر نیروگاه‌های جدید با تکنولوژی‌های نوین وارد مدار خواهند شد که همین مساله نیز در توسعه راندمان نیروگاه‌ها نقش دارد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حل ناترازی در صنعت برق گفت: این موضوع در دو بخش تولید نیروگاهی و مدیریت مصرف دنبال می‌شود. سال قبل ۷۰۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور اضافه شد و در حوزه مدیریت مصرف نیز اقدامات خوبی به ثبت رسید.

وزیر نیرو درباره رصدخانه شبکه برق و انرژی نیز گفت: اقدامات زیادی را می‌توانیم در دستور کار قرار دهیم اما یکی از مهمترین کارهایی که با استفاده از اطلاعات این رصدخانه می‌تواند صورت گیرد، مدیریت مصرف است. این کار باعث می‌شود از حداقل انرژی بتوانیم حداکثر استفاده را داشته باشیم.

محرابیان با بیان اینکه مدیریت مصرف برق برای بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی شده است، گفت: برای وقت اداری پیش‌بینی هزار مگاوات کاهش مصرف برق صورت گرفته و در بخش خانگی نیز طرح پاداش صرفه‌جویی ۲۰۰۰ مگاوات کاهش مصرف انجام شده است. اتفاق خوبی که افتاد این بود که در قبوض خرداد شهر تهران ۴۰ درصد مشترکان مشمول پاداش صرفه‌جویی شدند و با توجه به اینکه در روزهای آینده هوا گرم‌تر خواهد شد انتظار می‌رود که شاهد صرفه‌جویی بیشتر مشترکان باشیم.

به گفته وی، تا پایان این ماه اسامی ادارات متخلف در مصرف برق اعلام می‌شود اما این نوید را می‌دهیم که در بخش اداری تا این لحظه بیش از ۵۰ درصد صرفه‌جویی که هدف‌گذاری ما بوده نیز صورت گرفته است؛ یعنی همکاران ما در دستگاه‌های دولتی عملکرد خوبی داشته‌اند.

انتهای پیام