ساخت کنسرسیومی دستگاه حفاری میادین مشترک نفتی در کشور/عدم تمایل صنایع به سرمایه‌گذاری در فناوری

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

مدیر شبکه تبادل فناوری با بیان اینکه تا کنون ۴۰۵۲ تقاضای صنعتی و فناورانه شناسایی شده و ۴۵۱ پروژه مرتبط با رفع نیازمندی‌های صنایع خاتمه یافته است، گفت: دستگاه حفاری RSS برای کاربرد در میادین نفتی مشترک با ایجاد کنسرسیومی از شرکت‌ها طراحی و ساخته می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدامین علوی در نشست خبری امروز با اشاره به سابقه فعالیت این شبکه از سال ۹۴، افزود: در ابتدا فعالیت شبکه در سال ۹۴ منحصر به فناوری نانو می‌شد و بر این اساس نیازهای صنایع را شناسایی می‌کردیم و به ۱۵۰ شرکت فناوری که در آن زمان در حوزه نانو فعال بودند، معرفی می‌کردیم.

وی با بیان اینکه از این طریق شرکت‌ها به صنعت معرفی می‌شوند، ادامه داد: از سال ۹۷ فعالیت‌های این شبکه توسعه یافت و با حذف نانو از عنوان این شبکه، کل شرکت‌های فعال در اکوسیستم می‌توانند از خدمات این شبکه تبادل فناوری بهره‌مند شوند.

علوی با بیان اینکه در این تبادل فناوری، ۲۲ حوزه صنعتی حضور دارند و از ۴۰۰ شرکت بازدید به عمل آمد، یادآور شد: در این بازدیدها، نیازهای بخش‌های صنعتی احصاء شد.

مدیر شبکه تبادل فناوری، عدم اتصال فناوران با بخش‌های صنعتی را از دغدغه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: ما برای رفع این دغدغه به مدت ۲ سال، اقداماتی را که در سایر کشورها در این زمینه اجرایی می‌شود، مورد مطالعه قرار دادیم.

وی تأکید کرد: مشاهده کردیم که در سایر کشورها هزینه‌های مربوط به تحقیق و توسعه و رفع مشکلات بر عهده صنایع است، اما در کشور باید از صنایع ملتمسانه درخواست کنیم تا از راه حل‌های ارائه شده از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند.

هدف‌گذاری توسعه فناوری

مدیر شبکه تبادل فناوری با بیان اینکه برای توسعه حوزه‌های فناوری، چهار حوزه را هدف‌گذاری کردیم، افزود: نفت و گاز و انرژی، فولاد و معدن، آب و محیط زیست و ساخت و ساز چهار حوزه‌ای است که در آن هدف‌گذاری صورت گرفته است و برای آن در مجموع ۸۰ کارگزار زمینه همکاری شرکت‌های فناور با صنایع را فراهم می‌کنند. 

علوی با بیان اینکه از این تعداد کارگزار، ۳۰ مورد در تهران مستقر هستند، اظهار کرد: تا کنون ۴۰۵۲ تقاضای صنعتی و فناورانه شناسایی شده است و ۴۵۱ پروژه مرتبط با رفع نیازمندی‌های صنایع خاتمه یافته است.

وی گفت: ۲۵۰ پروژه حل مسئله در حال اجرا است و ۷۵ رویداد توانمندسازی نیز اجرایی شده است.

اقدامات شبکه تبادل فناوری در سال ۱۴۰۱

علوی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶۸۲ تقاضا به این شبکه ارسال شده است که از این تعداد ۱۰۴ تقاضا با موفقیت اجرایی شده است.

به گفته وی، ۲۱۴ پروژه در سال گذشته در حال جریان است.

اجرای چالش‌های نوآورانه

مدیر شبکه تبادل فناوری با بیان اینکه ۱۶ چالش فناورانه و نوآورانه با موفقیت به پایان رسیده است، گفت: تا کنون ۷۰ فراخوان منتشر شده است که ۲۴ مورد آن در جریان است و همچنین ۱۹۰ طرح از این چالش‌ها شناسایی شده است که ۲۳ فناوری به صنایع ارائه شده و در جهت رفع نیاز صنایع کاربردی شده است.

وی برگزاری سه‌شنبه‌های فناوری را از دیگر برنامه‌های این شبکه در راستای معرفی توانمندی‌های شرکت‌های فناور به صنایع دانست و افزود: مکانیزم حمایتی این شبکه در راستای اثبات فناوری به صنایع و کاهش ریسک صنایع، اعطای تسهیلات و خدمات مورد نیاز است.

علوی در خصوص نحوه حمایت‌های مالی بخش صنایع از طرح‌های فناورانه، توضیح داد: ما تنها با برگزاری چالش‌ها اقدام به مشارکت بخش‌های صنعتی در توسعه فناوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان می‌کنیم؛ چراکه بخش‌های صنعتی تمایلی به سرمایه‌گذاری در طرح‌های تحقیق و توسعه ندارند.

دستاوردهای رفع نیازهای صنعتی

وی با اشاره به دستاوردهای فناورانه در راستای رفع چالش‌های صنایع، گفت: یکی از چالش‌های صنعت نفت کشور در میدان‌های نفتی مشترک است، چراکه از سال‌های گذشته، کشورهایی که با ایران میدان نفتی مشترک دارند، با حفاری‌های انحرافی در زمان کمتر اقدام به استخراج نفت می‌کنند، اما این فناوری در کشور وجود ندارد.

وی تجهیزات مورد نیاز برای حفاری‌های افقی میادین نفتی را دستگاه حفاری هدایت پذیر دورانی یا Rss نام برد و گفت: در دنیا ۳ تا ۴ شرکت اقدام به تولید این دستگاه می‌کنند و تنها خدمات این دستگاه به سایر کشورها صادر می‌شود و از اعطای این دستگاه به کشورهای دیگر خودداری می‌کنند.

علوی ادامه داد: ما با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با وزارت نفت، با ایجاد کنسرسیومی با حضور ۳ شرکت توانمند این حوزه، اقدام به طراحی و ساخت دستگاه Rss در کشور خواهیم کرد.

به گفته وی، هزینه ساخت اولین نمونه این دستگاه ۲.۵ تا ۳ میلیون دلار خواهد بود.

علوی، نمونه دیگر دستاوردهای شرکت‌های فناور را ساخت صنعتی تجهیزات آزمایشگاهی نام برد و گفت: در میان دانشجویان ارشد و دکتری و بخش‌های آزمایشگاهی اقدام به طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی کوچک می‌کنند و ما به منظور صنعتی و تجاری‌سازی این نوع تجهیزات چالشی را برگزار کردیم و فناوران تا ۱۰ تیرماه طرح‌های خود را ارائه می‌کنند.

علوی، پکر متورم‌شونده، فیلتر هوای کابین هواپیما و قطعات اپتیکی صنعت هوایی را از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان نام برد.

انتهای پیام