مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز: پاکسازی رودخانه کرج یک ماه زمان می‌برد اما یک هفته‌ای کار را انجام دادیم

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

ایسنا/البرز مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز با بیان اینکه رسوبات سیل جاده چالوس منجر به قطع شدن آب شرب چند میلیون نفر در کرج و غرب تهران شده بود؛ گفت: برآورد اولیه از مدت زمان یک ماهه برای پاکسازی رودخانه و بازگشت تأسیسات انتقال آب به حالت اولیه حکایت داشت اما با تمهیدات و ابتکار متخصصین ما، این کار ظرف مدت یک هفته انجام شد.

به گزارش ایسنا، داوود نجفیان روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد ماه در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از روند پاکسازی رودخانه کرج بعد از سیل ۱۸ خرداد ماه انجام شد؛ گفت: رانشی که سیل ایجاد کرده بود خروجی آب از سد به رودخانه کرج را مسدود و تاسیسات بیلقان و تصفیه خانه شماره شش تهران را از کار انداخت.

نجفیان ادامه داد: با وجود اینکه تأسیسات سد تحت مدیریت تهران است اما اولین تیم و تجهیزات از البرز در محل حادثه حاضر و پس از هماهنگی‌های صورت گرفته، ماشین‌آلات شهرداری و ادارات کل استان نیز به محل اعزام شد.

حادثه آب شرب چند میلیون نفر را در کرج و غرب استان تهران قطع کرده بود

وی در ادامه با اشاره به شرایط حساس به وجود آمده در پی قطع آب شرب، گفت: این حادثه آب شرب چند میلیون نفر در کرج و غرب استان تهران را قطع کرده بود. بازگشت شرایط به وضعیت عادی کار سنگینی می‌طلبید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز ضمن تشکر از مجموعه هوا-فضا، ارتش و سپاه، گفت: این دستگاه‌ها نیز امکانات خود را به میدان آوردند و به طور شبانه‌روزی و بی ادعا کار کردند.

پاکسازی رودخانه کرج  یک ماه زمان می‌برد اما یک هفته‌ای کار را انجام دادیم

وی در ادامه گفت: یکی از مشکلات اصلی سیل، نحوه ارسال ماشین‌آلات سنگین به محل حادثه بود چون وضعیت باتلاقی و در برخی نقاط ارتفاع رسوبات تا هشت متر هم می‌رسید.  حتی انتقال با هلی‌کوپتر هم مطرح شد اما در نهایت روز سوم حادثه یک بیل مکانیکی از یک معبر هدایت و پس از چهار ساعت بخشی از رسوبات جمع‌آوری و آب از پشت سد داخل رودخانه و پایین دست رهاسازی شد.

ارتفاع رسوبات در برخی نقاط هفت متر است/۲۰۰ هزار مترمکعب رسوبات رودخانه کرج را گرفت

نجفیان با بیان اینکه هیچگونه خسارتی به سد وارد نشده است؛ ادامه داد: علاوه بر پشت سد، تأسیسات بیلقان هم تحت تأثیر رسوبات قرار گرفته و آب شرق کرج قطع و شرایط حادی به وجود آورده بود. در این نقطه به مساحت شش تا هفت هکتار تا ارتفاع دو تا دو و نیم متر رسوبات جمع شده بود و در برخی نقاط ارتفاع رسوبات به هفت متر هم می‌رسید.

پاکسازی رودخانه کرج  یک ماه زمان می‌برد اما یک هفته‌ای کار را انجام دادیم

وی خاطرنشان کرد: در اولین اقدام یک مسیر انحرافی برای آب رهاسازی شده باز و شروع به جمع‌آوری رسوبات کردیم. طبق برآوردها حدود ۲۰۰ هزار مترمکعب رسوبات وارد رودخانه کرج شده بود که در کوتاه مدت مسیر رودخانه از این رسوبات باز شد.

این مسئول به مشارکت دستگاه‌های مختلف برای تأمین هشت دستگاه بیل مکانیکی، چهار دستگاه لودر، دو دستگاه بولدوزر و ۲۵ دستگاه کامیون برای فعالیت در نقاط حادثه دیده گفت و تصریح کرد: در برآوردهای اولیه پیش‌بینی یک ماه برای پاکسازی رودخانه وجود داشت اما با تمهیدات و ابتکار متخصصان و مشاوران ما این زمان به یک هفته کاهش پیدا کرد. در حال حاضر می‌توانیم آب را به مسیر اصلی رودخانه هدایت کنیم اما تا پایدار شدن مخازن آبفا آب همچنان از مسیر انحرافی عبور داده خواهد شد و یکشنبه هفته آینده به مسیر اصلی هدایت خواهد شد.

وی با عذرخواهی از مردم به دلیل قطع آب گفت: همه تلاش خود را کردیم تا شرایط را در حداقل زمان ممکن به حالت عادی بازگردانیم. باید از مالکین همجوار مناطق حادثه دیده هم تشکر کنیم چون که سنگ تمام گذاشتند. یکی از این مالکان که آب رودخانه از ملک او عبور داده شد نه تنها از این کار گلایه نکرد بلکه چهار دستگاه کامیون هم در اختیار ما گذاشت.

پاکسازی رودخانه کرج  یک ماه زمان می‌برد اما یک هفته‌ای کار را انجام دادیم

نجفیان در ادامه با بیان اینکه سیل اخیر به ما درس‌های زیادی داد و یادآور شد که یک دستکاری کوچک در مسیر رودخانه می‌تواند میلیاردها تومان خسارت به بار آورد؛ گفت: باید از تعرض به حریم و بستر رودخانه جلوگیری کرد. نقاطی که رودخانه آزاد بوده هیچ مشکلی ندارد اما در مناطقی که حریم رودخانه تصرف شده خسارت به بار آمده است.

آزادسازی رودخانه کرج را به طور جدی دنبال می‌کنیم

وی افزود: بر همین اساس مانند سال گذشته که ۳۵ درصد تصرفات حاشیه رودخانه کرج آزادسازی شد؛ برنامه آزادسازی امسال هم در اولویت قرار دارد و به طور جدی و با حکم و همراهی دستگاه قضایی دنبال می‌شود.

انتهای پیام