رازگشایی از انفجار زیردریایی مشهور/ چرا تایتان کنار تایتانیک دفن شد؟

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

چرا زیردریایی تایتان که به عمق اقیانوس سفر کرده بود، از درون متلاشی شد؟ مگر برای اینکار طراحی نشده بود؟ در این عمق اقیانوس چه بر سر انسان می‌آید؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، گارد ساحلی آمریکا پنجشنبه ۱ تیر تایید کرد که بقایای زیردریایی تایتان را در نزدیکی تایتانیک غرق‌شده در عمق اقیانوس اطلس پیدا کرده است. به این ترتیب داستان زیردریایی گمشده با یک پایان‌بندی ترسناک به انتها رسید.

آنچه از تایتان باقی مانده است نشان می‌دهد که سرنشنان پیش از رسیدن به مقصد شاهد متلاشی شدن فاجعه‌بار زیردریایی یا به عبارتی انفجار از داخل آن بوده‌اند.

چرا زیردریایی تایتان متلاشی شد؟

برای شروع بد نیست بدانید که تایتان در عمقی از آب اقیانوسی فرو رفته بود که فشار تا ۴۰۰ برابر بیشتر از سطح زمین است. در این فشار خردکننده هر آسیب یا نقص کوچکی در بدنه زیردریایی نتیجه فاجعه‌باری در پی خواهد داشت.

به گفته استفان ویلیامز استاد رباتیک دریایی دانشگاه سیدنی، اگر مخزن تحت‌فشار به هر دلیلی از کار بیفتد اثری همانند انفجار یک بمب کوچک خواهد داشت. انفجاری که در فرایند آن تمام ابزارهای ایمنی از بین رفته و از کار خواهند افتاد.

البته فرایند انفجار بسیار سریع است و تنها چند میلی ثانیه طول می‌کشد و به این ترتیب از آغاز تا پایان فاجعه چون چشم به هم‌زدنی به نظر خواهد آمد.

بر اساس گزارش مجله «Naval History» در پی این رویداد هولناک فشار سهمگین آب در کمتر از یک ثانیه بدنه فلزی زیردریایی را همچون یک تافی نرم در هم می‌شکند و مچاله می‌کند.

دقیقا بر خلاف چیزی که از انفجارهای معمولی سراغ داریم، به جای اینکه فشار از داخل به سمت بیرون حرکت کند، فشار از بیرون وارد می شود.

همه چیز آنقدر سریع روی می‌دهد که احتمالا توسط افراد زیردریایی قابل تشخیص نیست و از این روست که خبرنگار سی‌ان‌ان می‌نویسد: «شاید مایه تسلی بازماندگان نباشد اما آنها فوراً جان خود را از دست دادند. آنها حتی نفهمیدند چه اتفاقی افتاده است.»

منبع: اینسایدر

۵۸۵۸