گاف بزرگ سرایدار، دانشمندان را به خاک سیاه نشاند!/ زحمت ۲۵ ساله به باد رفت

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

ایسنا نوشت: سرایداری که از صدای هشدار یک یخچال آزمایشگاهی فوق سرد خسته شده بود، آن را خاموش کرد و دهه‌ها کار علمی را از بین برد.

خاموش کردن یخچال علمی دست‌کم یک میلیون دلار خسارت وارد کرده است و اگر این یک تراژدی علمی نبود، می‌توانست طرحی برای یک کمدی سیاه باشد.

براساس گزارشی از آزمایشگاه مؤسسه‌ی پلی تکنیک رنسلیر (Rensselaer) در تروی، سرایداری که در آزمایشگاه کار می‌کرد و از صدای بوق بی‌وقفه‌ی یخچال کلافه شده بود، دکمه‌ای را فشرد که صدا را قطع می‌کرد و البته این یخچال را خاموش می‌کرد. او با این کار دهه‌ها کار علمی را از بین برد.

بی احتیاطی این سرایدار دست‌کم یک میلیون دلار خسارت به آزمایشگاه تحمیل کرده است و شکایتی در این مورد از سوی دانشگاه تنظیم شده است.

مایکل گینزبرگ (Michael Ginsberg)، وکیل مؤسسه‌ی پلی تکنیک رنسلیر می‌گوید: رفتار و سهل‌انگاری این شخص باعث همه این اتفاقات شد. متاسفانه، ۲۵ سال تحقیق از بین رفت.

بیشتر بخوانید:

یخچال فوق سردی که خاموش شده است، حاوی کشت سلولی، نمونه‌ها و سایر عناصر ذخیره شده در دمای منفی ۱۱۲ درجه فارنهایت بوده است.

اما زمانی که کارگر شرکت «Daigle Cleaning Services» در روز ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۲۰ برای قطع زنگ هشدار آن را خاموش کرد، دما به منفی ۲۵.۶ درجه فارنهایت رسید که باعث آسیب دیدن یا تخریب مواد داخل آن شد.

هشدار یخچال به دلیل وجود یک نقص فنی فعال شده بود که دستگاه را از حفظ دمای ثابت باز می‌داشت. این یخچال قرار بود چهار روز بعد تعمیر شود.

اعلانی روی درب یخچال‌های آزمایشگاهی وجود دارد که منبع هشدار را توضیح می‌دهد و همچنین دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه‌ی خاموش کردن آن نیز وجود دارد. روی این اعلان نوشته شده بود: نیازی به تمیز کردن نیست. اگر می‌خواهید صدا را قطع کنید، می‌توانید دکمه بی‌صدا کردن هشدار را برای مدت پنج تا ۱۰ ثانیه فشار دهید.

در دادخواست این مؤسسه آمده است: بیش از ۲۰ سال تحقیق تخریب و غیرقابل بازیابی شدند.

۵۸۵۸