چگونه جادوی نوروساینس، پیروزی را برای شما به ارمغان می‌آورد؟

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

حتماً شما هم به هنگام تماشای برخی مسابقات ورزشی از دیدن برخی واکنش های فوق العاده سریع یا حرکات خلاقانه بازیکن های مطرح به وجد آمده و بازیکن را تحسین کرده اید. چطور می شود که یک انسان در کسر ثانیه دست به تصمیم های سرنوشت سازی می زند که موجب پیروزی یا شکست یک تیم می شود؟ در آن شرایط پراسترس و خستگی فراوان، چطور تا آن حد از کنترل را بر احساسات و ذهن خود دارند؟

به گزارش خبرآنلاین، پژوهشگران شرکت تات تکنولوژی کانادا پس از ۲۵ سال پژوهش در حوزه نوروساینس، در سال ۲۰۰۶ برای تیم ملی ایتالیا یک مایندروم افتتاح کردند تا بازیکنان ضمن تمرین و تقویت عضلات خود، به بهبود سیستم عصبی و روان خود بپردازند و در نتیجه، تیم ملی ایتالیا در همان سال قهرمان جهان شد. البته این نخستین بار نبود که یک تیم فوتبال از مایندروم استفاده می کند، از سال ۲۰۰۲ تیم آث میلان از این تکنولوژی بهره می برد اما پس از پیروزی تیم ملی ایتالیا استفاده از مایندروم برای باشگاه های مطرح جهان به یک اولویت تبدیل شد و به اهمیت آن پی بردند. خیلی از آن لحظه های شگفتی سازی که دیده اید، نتیجه همین تصمیم به استفاده از مایندروم بوده است.

ذهن و بدن خود را کوک کنید

«مایندروم» یکی از شاخه های علوم ورزشی است که از ترکیب فیزیولوژی روان و روانشناسی ورزشی برای بهبود هماهنگی ذهن و بدن ورزشکاران و در نتیجه ارتقا عملکرد آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. ارتقای عملکرد یعنی ذهن با بدن سازگارتر و هماهنگ شود تا در کسر ثانیه واکنش صحیح نشان دهد.

شاید تا همین چندسال پیش این یک آرزوی دست نیافتنی به نظر می رسید اما امروز با پیشرفت علم نوروساینس، ورزشکاران می توانند تا حد بسیار خوبی به کنترل ذهن، عواطف و روان خود دست یابند. این را باید ورزشکار باشید و شب های پر اضطراب و استرس قبل از مسابقه را تجربه کرده باشید تا درک کنید که چقدر می تواند اتفاق مهمی باشد. احتمالاً در سطوحی مانند مسابقات المپیک، شما و رقیبتان از نظر جسمی تفاوت چندانی ندارید و موفقیت یا عدم موفقیت شما به میزان کنترلی که روی ذهن خود دارید بستگی دارد. مدیریت افکار، حفظ تمرکز، غلبه بر حواس پرتی ها و اضطراب از جمله مواردی ست که به ورزشکاران کمک می کند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

اما مایندروم چطور به ورزشکاران کمک می کند تا فرآیندها و مهارت های روانی را در عملکرد خود درک کرده و به کار ببرند؟

در حقیقت،مایندروم، تنها ابزار کمک به ورزشکاران در ارتقا اعتقاد به نفس، استراتژی ریکاوری و حفظ تمرکز است و ورزشکاران را در برابر فشار انعطاف پذیر می کند.

تجهیزات مورد استفاده در مایندروم چیست؟

qEEG دستگاهی ست که برای ارزیابی اولیه، حصول داده‌های روان‌سنجی، داده‌های استراحت ، داده‌های شخصیتی، تجزیه و تحلیل روند عملکرد مغز مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت این دستگاه وضعیت کلی ذهن شما را می سنجد و مانیتور می کند.

Neurofeedback+ biofeedback + peak performance suite:

ترکیب نوروفیدبک و بایوفیدبک به کمک نرم افزارهای تخصصی جهت پایش و تمرین (نورو فیزیولوژی)، کمک میکند ورزشکار در بالاترین سطح کیفی آماده حضور در میدان ورزشی باشد.

Biofeedback + SC, Temp, Resp, HRV and BVP sensors:

با استفاده از دستگاههای بایوفیدبک و حسگرهای تخصصی، می شود برنامه های ارتقای ارتباط ذهن و بدن را پیاده سازی کرد. برای مثال آموزش های خودتنظیمی شامل برنامه بیوفیدبک HRV ، آموزش تغییرپذیری ضربان قلب – ضربان قلب و تنفس، رسانایی پوست، دمای پوست، تنش عضلانی، فرکانس تشدید فردی و…

Eye tracker + Reaction Time suite

این ترکیب برای آموزش زمان واکنش و ردیابی چشم است. دستگاه ردیاب چشمی جهت و سرعت نگاه ورزشکار را مورد بررسی قرار می دهد و عوامل حواس پرتی را رصد می کند و مجموعه این بررسی ها برای افزایش قدرت پیش بینی، توجه انتخابی و پایدار و تصمیم گیری در شرایط تحت فشار مورد استفاده قرار می گیرند.

VR + Biofeedback:

یکی از بهترین روش ها برای شبیه سازی استفاده از وی آر یا واقعیت مجازی است. سناریوهای شبیه سازی است که به موجب آن ورزشکاران مهارت های خود را در یک محیط واقعیت مجازی شبیه سازی می کنند تا قابلیت انتقال مهارت ها را برای رقابت افزایش دهند در حالی که ورزشکار دارای حسگرهای بیومتریک است. ضمنا این آموزش، همیشه فیزیک ورزشکار را در بهترین وضعیت ممکن نگاه میدارد.

۵۸۵۸