بقایای تایتانیک چندهزار متر زیر آب است؟/ فیلم

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

آراِم‌اس تایتانیک کشتی بخار بزرگی بود که در ۱۵ آوریل ۱۹۱۲، در هنگام سفر از بندر ساوت‌همپتون، انگلستان به نیویورک، آمریکا به علت برخورد با کوه یخی غرق شد و ۱۵۱۴ نفر از مسافران و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طراح اصلی این کشتی بزرگ، مهندس ایرلندی، توماس اندروز، و ناخدای کشتی کاپیتان ادوارد جان اسمیت بود. مدیر شرکت دریایی ستاره سفید، جی بروس ایزمی، نیز سرنشین کشتی بود؛ او نجات یافت و زنده ماند. ۷۱۰ نفر از ۲۲۲۴ نفری که در کشتی بودند زنده ماندند.

بیشتر بخوانید:

رازهای نهفته در منطقه نیمه‌ شب که زیردریایی تایتان را به کام مرگ کشاند

خواب عجیب نهنگ‌های غول‌پیکر در آب/ فیلم

تایتانیک تا پیش از برخورد با کوه یخ که منجر به غرق‌شدن آن گردید، ۶ پیام اخطار از سایر کشتی‌ها در رابطه با یخ‌های شناور دریافت کرده‌بود. ۲۳:۴۰ نیمه شب ۱۴ آوریل ۱۹۱۲، دیدبان کشتی حضور کوه یخ را اعلام کرد. به دستور کاپیتان اسمیت تایتانیک به سمت چپ هدایت شد. تایتانیک با سرعت ۲۹ کیلومتر بر ساعت در حرکت بود و متوقف کردن آن با این سرعت بیش از ۸۰۰ متر طول می‌کشید و فرصت کافی برای چرخش به چپ و جلوگیری از برخورد قسمت راست خود با کوه یخ را نداشت.

۲۳:۴۸ کاپیتان اسمیت سریع به داخل کشتی سرک می‌کشد و میزان آسیب را برای نخستین بار از نزدیک مشاهده می‌کند. تنها در ۱۰ دقیقه اول برخورد آب تا ارتفاع ۴/۵ متر بالا می‌آید. ۰۰:۰۰ بامداد ۱۵ آوریل، خبرها به سرعت به کاپیتان اسمیت می‌رسند که ۵ محفظه در حال پر شدن است او می‌داند تایتانیک ممکن است بیشتر از ۲ ساعت وقت نداشته باشد. در نتیجه به افسران دستور می‌دهد ۲۰ قایق نجات را آماده کنند.

۰۰:۰۵ بامداد، عملیات تخلیه مسافران و خدمه از کشتی آغاز شد.

۲:۲۱ بامداد، جریان آب در اطراف سینه کشتی باعث از جا درآمدن دکل جلوی کشتی و برخورد آن با سکوی فرماندهی و دودکش‌ها شدند. دودکش‌ها از جا کنده شد به دلیل ظاهر مخروطی شکل سینه و دم کشتی، هر دوی آن‌ها با کم شدن سرعت به کف اقیانوس سقوط کردند. چرخش دم کشتی سبب شد قبل از اینکه با کف اقیانوس برخورد کند، وسایل بیشتری از داخل آن به بیرون ریخته شود سینه کشتی با سرعت ۵۵/۵ کیلومتر بر ساعت و بازاویه ۲۰ درجه با بستر اقیانوس برخورد کرد؛ در نتیجه بدنه شکسته شد و عرشه‌هایش خرد شدند. بقایای متلاشی شده دم حاکی از برخورد بدتر آن با کف اقیانوس است.

بیش‌از یک قرن از غرق‌شدن تایتانیک می‌گذرد و با وجود این علاقه به این کشتی همچنان سیری‌ناپذیر است. اگرچه بسیاری اشتهای کنجکاوی‌شان را از طریق بازدید از موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و مجموعه‌های دائمی در سراسر جهان سیر می‌کنند، اما هر کسی که بتواند بهای بلیت بازدید از لاشه تایتانیک را بپردازد، می‌تواند با چشم‌های خودش آن را ببیند.

بازدید از بقایای کشتی آر. اِم. اِس تایتانیک که در ۳۸۰ مایلی ساحل سنت جان در نیوفانلند در اعماق آب آرمیده است، ۸ ساعت زمان و ۲۵۰۰۰ دلار آب می‌خورد.

۲۲۷۲۲۷