مدیرعامل اپل به کلاهبرداری متهم شده است!‌

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

زومیت نوشت: پرونده‌ای حقوقی که به افت ۷۴ میلیارد دلاری ارزش بازار اپل در بازه‌ی یک روزه ارتباط دارد، تیم کوک را به کلاه‌برداری از سهام‌داران متهم کرده است.

در سال‌های نه‌چندان دور، سهام اپل افتی شدید به ارزش ده‌ها میلیارد دلار تجربه کرد تا ارزش بازار این شرکت به مقدار قابل‌توجهی کاهش یابد. چند سال بعد، اپل با سرعت در حال هجوم به سمت ارزش بازار سه تریلیون دلاری است. البته این شرکت قبلا برای مدت‌زمانی کوتاه به این ارزش بازار دست پیدا کرده بود.

با وجود عملکرد بسیار خوب سهام اپل، شکوائیه‌ای گروهی ادعا می‌کند تیم کوک، مدیرعامل این شرکت، از سهام‌داران کلاه‌برداری کرده است. این شکوائیه‌ی قدیمی به یکی از گفته‌های تیم کوک در جلسه‌ی توجیهی گزارش مالی فصل پایانی ۲۰۱۸ اپل ارتباط دارد.

بیشتر بخوانید:‌

تیم کوک در آن زمان به شماری از بازارها اشاره کرد که فروش آیفون در آنجا تحت تأثیر شرایط اقتصادی قرار گرفته بود. کوک در سخنانش به کشور چین به‌عنوان بازاری نگران‌کننده برای اپل اشاره نکرد. در آغاز سال ۲۰۱۹، اپل در واکنش به کاهش تقاضا در چین، پیش‌بینی فروش فصلی‌اش را اصلاح کرد و عدد فروش را پایین آورد.

در سال ۲۰۲۰ یک شکوائیه‌ ادعا کرد تیم کوک از سرمایه‌گذاران کلاه‌برداری کرده و باعث شده است این افراد در دوران افت ارزش سهام اپل پول از دست بدهند. زمان زیادی نگذشته بود که شاهد تبدیل شدن این پرونده به شکوائیه‌ای گروهی بودیم. اپل در آن زمان اعتبار پرونده را به چالش کشید، اما دادگاه همچنان موضعش را حفظ کرده است و می‌گوید پرونده از اعتبار قانونی برخوردار است.

بر اساس گزارش رویترز، قاضی منطقه‌ایِ ایالات متحده همچنان به ادامه‌ی پرونده‌ی حقوقی اپل چراغ سبز نشان داده است. او می‌گوید سرمایه‌گذاران می‌توانند شکوائیه‌ای را که به افت ۷۴ میلیارد دلاری ارزش بازار اپل در بازه‌ی یک روزه ارتباط دارد، پیش ببرند.

۵۸۵۸