این پهپاد روسیه لرزه بر تن اوکراینی‌ها انداخته!/ عکس

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

در طول جنگ سرد، اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد که ظاهراً یکی از گسترده‌ترین و مسلح‌ترین ارتش‌های جهان را دارد. از زمان سقوط کمونیسم، در مورد تشکیل ارتش مدرن روسیه تلاش‌های زیادی صورت گرفته‌است.

به گزارش بازتاب اقتصاد، هواپیماهای بدون سرنشین در طول تهاجم کنونی روسیه به اوکراین نقش بزرگی را در نبرد ایفا می کنند و به نظر می رسد پر استفاده ترین پهپاد روسیه اورلان-۱۰ باشد. به گفته Global Security، مرکز فناوری ویژه Orlan را در ۱۱ نوع مختلف تولید می‌کند که هدف اصلی آن شناسایی است. با این حال، فوربس گزارش می‌دهد که پهپادهایی که اخیراً توسط ارتش اوکراین ضبط شده‌اند، نشان داده‌اند که دارای قطعات الکترونیکی رایج مصرفی مانند دوربین‌های دیجیتال کانن هستند که با تسمه‌ها نگه داشته می‌شوند.

پهپاد اورلان روسیه یک پهپاد جنگی تهدیدآمیز به روشی پیچیده نیست. یکی دیگر از اورلان های شکار شده، ترکیبی از اجزاء ساخته شده از بسیاری از کشورهای غربی را با وجود تحریم های ظالمانه نشان می دهد.

به زبان ساده‌تر باید گفت، اورلان-۱۰ یک وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین است که توسط مرکز ویژه فناوری در سن پترزبورگ برای نیروهای مسلح روسیه ساخته شده است. طبق گفته ها، قیمت هر یک پهپاد بین ۸۷۰۰۰ دلار تا ۱۲۰۰۰۰ دلار آمریکا است.

این هواپیمای بدون سرنشین معمولاً در گروه دو یا سه فروندی مورد استفاده قرار می گیرد، که در مرحله اول از آن برای شناسایی در ارتفاع ۱.۵ کیلومتر استفاده می شود. دومین فروند برای جنگ الکترونیکی و سومین فروند به عنوان فرستنده انتقال اطلاعات به مرکز کنترل استفاده می‌شود.

بیش از ۱۰۰۰ فروند اورلان-۱۰در ۱۱ نوع تولید شده است. اورلان-۱۰ دارای یک پوسته کامپوزیت است که باعث کاهش اثر راداری آن می شود. عملکرد آن در اوکراین دیده شده است. بر طبق گزارش رسانه‌ها نوع جدیدی از پهپاد تاکتیکی Orlan-10 برای خدمت در نیروهای زمینی روسیه در سال ۲۰۲۰ تولید شده است. پیش بینی می شود که نوع جدید به روز شده دارای یک تعیین کننده لیزر باشد تا بتواند اهداف مربوط به توپخانه با هدایت دقیق و مهمات هواپیما را مشخص کند.

۲۲۷۲۲۷