«دختر مرواریدی» که هوش‌مصنوعی ساخت!/ عکس

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

هوش مصنوعی در هر صنعتی که وارد می شود صدای مخالفان خود را در می‌آورد. آخرین نمونه آن دنیای هنر است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هوش مصنوعی (AI) بر هر صنعتی که وارد می شود تأثیر عمیقی دارد و بحث برانگیز است. آخرین نمونه آن جامعه هنری بود. تابلوی “دختری با گوشواره مروارید” اثر یوهانس ورمیر در عصر طلایی هلند یکی از شناخته شده ترین نقاشی های تاریخ هنر است. این نقاشی که از سال ۱۹۰۲ در مجموعه Mauritshuis در لاهه قرار دارد، اکنون یک “رقیب” ایجاد شده توسط هوش مصنوعی دارد.

«دختر مرواریدی» که هوش‌مصنوعی ساخت!/ عکس

دختر مرواریدی ساخته شده با هوش مصنوعی در یک موزه آویزان است؛ مالکیت نقاشی هوش مصنوعی توسط هنرمند دیجیتال جولیان ون دیکن جنجال برانگیخته است. فرانس ۲۴ پرسش‌های را مطرح کرده‌است، مبنی بر اینکه آیا این نقاشی متعلق به مجموعه معتبر Mauritshuis است و آیا می توان آن را هنری از مبدأ آن دانست؟ در حالی که جولیان ون دیکن نام نقاشی را «دختر من با مروارید» گذاشت، موریتشویس درخواست کرد که این نسخه برای آنها ارسال شود. این نقاشی در حال حاضر در موریتشوئیس به نمایش گذاشته شده است.

مردم در مواجهه با هوش‌مصنوعی، واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند، عده‌ای مخالف آن و عده‌ای موافق آن هستند، افرادی که آن را انتخاب کردند می دانستند که این نقاشی توسط هوش مصنوعی ساخته شده است و آن را دوست داشتند.

جولیان ون دیکن، که این نقاشی را ساخته است، گفت که از ابزار تولیدی هوش مصنوعی Midjourney و فتوشاپ استفاده کرده است و گفت: “دیدن آن در یک موزه سورئال است.”

«دختر مرواریدی» که هوش‌مصنوعی ساخت!/ عکس

آویزان شدن این عکس بر دیوارهای موزه، بحث‌برانگیز شده‌است. هنرمند هلندی Iris Compiet در حساب اینستاگرام نمایشگاه Mauritshuis نوشت که این “یک شرمساری و یک توهین باورنکردنی” بود. به نظر می رسد تعداد افرادی که با این ایده موافق هستند بسیار زیاد است. «این توهین هم به میراث ورمیر و هم به تمام هنرمندان فعال است.»

«دختر مرواریدی» که هوش‌مصنوعی ساخت!/ عکس

از سوی دیگر، ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند Midjourney مورد انتقاد قرار گرفته اند که اساساً هیچ چیزی تولید نمی کنند. زیرا همه این ابزارها با آثار هنری یا داده های قبلی آموزش داده شده اند. این ابزار یک کل معنادار از این داده ها ایجاد می کند و نسخه متفاوتی را ارائه می دهد. تاکنون بسیاری از هنرمندان گزارش داده اند که بحث نقض حق چاپ مدتی است به همین دلیل ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

با این روش ، انقلابی در عکس های تان ایجاد کنید!

ابرخودروهای طلایی خاندان سلطنتی عربستان سعودی/ عکس

منبع: EXPACGUIDETURKEY

۲۲۷۲۲۷