خبر مهم از واردات خودرو؛ پورشه و مازراتی از انبار گمرگ خارج می‌شود؟

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

با وجود توقف ۴۵ روزه خودروهای لوکس وارداتی در یک بندر جنوبی کشور، هیچ مرجعی در این خصوص شفاف سازی نکرده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، چندی قبل لیستی از خودروهای لوکس متعلق به برخی بازکنان تیم ملی منتشر شده که حواشی زیادی در شبکه های اجتماعی ایجاد کرد. حالا پیگیری ها  نشان میدهد تعدادی خودروی لوکس (که سالها ورود آنها ممنوع شده بود) هم اکنون در یکی از بنادر مهم جنوب کشور متوقف و احتمالا در آستانه ترخیص از گمرک قرار دارند.

بر این اساس خودروهای مذکور اواسط اردیبهشت ماه (۱۴۰۲/۲/۲۰) وارد بندر مذکور شده و هم اکنون در دو انبار جداگانه (مسقف و سرباز) نگه داری می‌شوند.

همچنین مهلت اولیه توقف خودروهای مذکور در نیمه مردادماه (حدود یک ماه دیگر) به پایان خواهد رسید و بایستی از سوی گمرک این موضوع تعیین تکلیف شود.

لوکس‌ها دوباره در ایران / پورشه و مازراتی از انبار گمرگ خارج می‌شود؟

با توجه به اینکه هنوز هیچ مرجع دولتی در مورد مجوز صادره برای ورود خودروهای مذکور شفاف سازی نکرده به صورت مشخص نمی توان از زمان دقیق ترخیص خودروهای مذکور اطلاع رسانی کرد اما برخی منابع معتقدند به زودی تشریفات خروج خودروهای مذکور نهایی خواهد شد.

پیگیری ها نشان می دهد با وجود گذشت ۲ سال از اولین مجوز ورود خودرو خارجی به  کشور کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه خودرو ترخیص شده که هیچ کدام از این خودروها به مردم و خریدارانی که در سامانه وزارت صمت ثبت نام کرده اند تحویل نشده است.

با این وجود مشخص نیست مجوز واردات خودروهای لوکس  از برندهای مشهور خودروسازی با قیمت بالای ۴۰ هزار دلار چگونه صادر شده است. همچنین ابهام مهمی که در این خصوص وجود دارد و بانک مرکزی نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد بحث منشا ارز خرید خودروهای مذکور است. یعنی حتی اگر مجوز ثبت سفارش خاص نیز صادر شده باشد بانک مرکزی باید حداکثر دقت را در مورد منشا ارز خودروهای مذکور لحاظ کرده و در این مورد شفاف سازی کند.

به عبارت ساده تر اگر ارز خودروهای مورد اشاره از بازار آزاد و غیرقانونی تهیه شده باشد عملا قوانین بالادستی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مصوبات مربوط به نهادهای بالادستی دور زده شده است.