اخبار کانادایی از گوگل حذف می‌شوند!

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

مهر نوشت: گوگل اعلام کرده ۶ ماه دیگر و پس از اجرایی شدن قانون مذکور، لینک‌ها به اخبار کانادایی را از نتایج جستجو و محصولات دیگر خود در این کشور حذف می‌کند.

گوگل تصمیم دارد اخبار کانادایی را در پلتفرمش در این کشور مسدود کند.این درحالی است که کمپینی علیه قانون جدید این کشور برای الزام پرداخت حق الزحمه به ناشران اخبار محلی شدت گرفته است. چندی پیش فیس‌بوک نیز خبر از اجرای همین اقدام داد.

برهمین اساس گوگل اعلام کرده ۶ ماه دیگر و پس از اجرایی شدن قانون مذکور، لینک‌ها به اخبار کانادایی را از نتایج جستجو و محصولات دیگر خود در این کشور حذف می کند.

متا پلتفرمز( شرکت مادر متا) نیز پس از تصویب لایحه C-18 یا «قانون اخبار آنلاین»اعلام کرد اقدامی مشابه انجام می‌دهد.

صنعت رسانه کانادا خواستار قوانین سخت‌تری برای غول‌های اینترنتی شده بود تا کسب وکارهای خبری بتوانند خسارت‌های مالی را جبران کنند که طی سال‌ها متحمل شده‌اند، آنهم در حالی که گوگل و فیس‌بوک سهم بیشتری از بازار تبلیغات آنلاین به دست آوردند.

اخبار کانادایی از گوگل حذف می‌شوند!

یک ناظر مجزا در کانادا سال گذشته تخمین زد کسب وکارهای خبر می توانند با کمک این قانون سالانه۲۴۰ میلیون دلار به ازای معاملات در آمد داشته باشند.

پابلو رودریگز وزیر میراث کانادا این لایحه را سال گذشته اعلام کرد. به گفته او پلتفرم‌ها تحت قانون هیچ مسئولیتی ندارند به سرعت عمل کنند و دولت آماده مذاکره با آنها درباره فرایندهای رگولاتوری و اجرا است.

فیس‌بوک و گوگل اعلام کردند پیشنهادات برای کسب وکار آنها متناسب نیست و از ماه ها قبل اعلام کرده بودند در صورت عدم اصلاح قانون احتمالا دسترسی به اخبار در کانادا را مسدود می کنند.

دولت فدرال کانادا در مقابل پیشنهادات برای تغییر قانون مقاومت کرد و جاستین ترودو نخست وزیر این کشور در ماه ژوئن شرکت های بزرگ فناوری را به استفاده از روش های قلدری متهم کرد.

این قانون پلتفرم‌های فناوری را ملزم به مذاکره با ناشران اخبار و پرداخت حق الزحمه برای اخبار می کند. در سال ۲۰۲۱ میلادی قانونی مشابه در استرالیا وضع شد که سبب شد تهدیدهاا ز سوی گوگل و فیس بوک سرویس هایشان را محدود کنند.

۲۲۷۲۲۷