اوپک به عهدش وفا کرد

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در ماه مه، پس از این که عربستان سعودی و اعضای دیگر گروه اوپک پلاس کاهش تولید داوطلبانه را برای حمایت از بازار انجام دادند، کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه مه، ۲۸.۰۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۶۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با آوریل کاهش داشت. تولید این گروه بیش از ۱.۵ میلیون بشکه در روز از سپتامبر کاهش پیدا کرده است.

اعضای متعدد اوپک پلاس که شامل اوپک و متحدانش نظیر روسیه هستند، علاوه بر کاهشی که اواخر سال ۲۰۲۲ توافق کرده بودند، به دنبال تیره شدن دورنمای اقتصادی، در آوریل با دور جدید کاهش تولید داوطلبانه موافقت کردند. قیمت نفت در ابتدا افزایش پیدا کرد اما با استمرار نگرانی های اقتصادی، دوباره روند نزولی پیدا کرد.

 شش عضو اوپک در ماه مه، توافق کردند تولیدشان را به میزان ۱.۰۴ میلیون بشکه در روز کاهش دهند و به حدود ۱.۲۷ میلیون بشکه در روز کاهش تولیدی که از اواخر سال گذشته در جریان بود، اضافه کردند.

طبق نظرسنجی رویترز، تولید کشورهای اوپک که ملزم به محدود کردن تولید بودند، بر مبنای ماه به ماه به میزان ۵۴۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

بر اساس یافته‌های این نظرسنجی، نرخ پایبندی به محدودیت عرضه از ۱۹۴ درصد در آوریل، به ۱۳۷ درصد در مه کاهش پیدا کرد اما تولید همچنان بسیار کمتر از سطح هدف‌گذاری شده مانده است زیرا نیجریه و آنگولا فاقد ظرفیت لازم برای تولید به میزان توافق شده هستند.

نشست وزیران اوپک پلاس برای تصمیم گیری درباره سیاست تولید، روز یکشنبه در وین برگزار می شود.

یافته‌های نظرسنجی رویترز نشان داد بزرگترین کاهش تولید از سوی عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی انجام گرفت که کاهش تولید داوطلبانه را تا حد زیادی اجرا کردند. تولید عراق به دلیل صادرات بالاتر از جنوب این کشور افزایش یافت اما صادرات از شمال این کشور همچنان متوقف مانده و تولید عراق بسیار پایین تر از سطح مجاز طبق توافق اوپک پلاس است.

در میان کشورهایی که تولید بالاتری داشتند، تولید نیجریه و آنگولا افزایش پیدا کرد. شرکت اکسون در اواخر آوریل، فعالیت پایگاه‌های نیجریه خود را پس از حل اختلاف کارگری، از سر گرفت.

لیبی، ایران و ونزوئلا از مشارکت در کاهش تولید اوپک معاف هستند. تولید هر سه کشور در ماه مه افزایش یافت و صادرات ایران به خصوص افزایش داشت.

این نظرسنجی با هدف رصد عرضه به بازار انجام می شود و بر مبنای آمار نقل و انتقال است که از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکت هایی که جریان نفت را دنبال می‌کنند مانند پترو لجستیک و کپلر و اطلاعات ارائه شده از سوی منابع در شرکت های نفتی، اوپک و شرکت های مشاوره تهیه می شود.

انتهای پیام