درخواست کارگروه متانول برای بازنگری در تعرفه‌های جدید گاز

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

رئیس کارگروه متانول ایران می‌گوید با نرخ‌های جدید تعرفه گاز خوراک و سوخت واحدهای پتروشیمی ادامه فعالیت تولیدکنندگان متانول زیان‌ده می‌شود و لازم است تا در مصوبه اخیر تعرفه گاز پتروشیمی‌ها بازنگری صورت گیرد.

‌به گزارش ایسنا،  متین دیداری امروز در نشستی خبری با بیان اینکه با مصوبه جدید مبنی بر نرخ گذاری جدید گاز خوراک و سوخت واحدهای پتروشیمی، تمامی تولیدکنندگان متانول در زیان مطلق هستند و ما منتظریم تا دولت در این مصوبه بازنگری کند، اظهار کرد: تولیدکنندگان متانول بنگاه‌های اقتصادی هستند که با هدف ایجاد ارزش افزوده برای کشور احداث شده‌اند و موتور محرک اقتصاد کشور در صنعت پتروشیمی به حساب می‌آیند که علاوه بر ارزآوری، بسیاری از تولیدات پایین دستی نیز به تولید متانول وابسته است.

وی با بیان اینکه متانول یک محصول با ارزش افزوده و استراتژیک است، گفت: ۲۵درصد ارزآوری صنعت پتروشیمی که بالغ بر ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار در سال می شود، توسط واحدهای متانولی تأمین می شود و اگر به خاطر تصمیم در نرخ گذاری تثبیتی واحدهای متانولی تعطیل شوند، روند ارزآوری صنعت پتروشیمی که ارزآورترین صنعت کشور است، دچار اختلال می شود.

رئیس کارگروه متانول ایران با بیان اینکه انتظار از مجلس و دولت این است که نسبت به این مصوبه بازنگری داشته باشند، گفت: بسیاری از واحدهای تولیدکننده متانول، وابسته به صندوق های بازنشستگی در گروه های مختلف هستند، یعنی تأمین بخشی از حقوق بازنشستگان به سودآوری واحدهای متانولی وابستگی دارد که لازم است به این مهم توجه شود، ضمن اینکه نرخ گذاری تثبیتی طبق تمام تجربیات گذشته، موفق نمی‌شود و این نرخ‌گذاری باید با نرخ‌ گذاری فرمولی جایگزین شود.

دیداری با بیان اینکه صادرات گاز کشور به عراق  و ترکیه انجام می‌شود و در مورد عراق با بازگشت پول صادراتی مشکلاتی وجود دارد و در مورد ترکیه نیز اخیرا این کشور اعلام کرده با کشف ذخایر گازی، حاضر به مذاکره با ایران برای عقد قرارداد ۲۰ ساله با نرخ ۹ تا ۱۱ سنت است افزود:  ارز ناشی از صادرات متانول، نهایتا ۳۵ تا ۴۵ روزه به کشور بازمی‌گردد، صادرات گاز خام فروشی است اما صادرات متانول، ایجاد ارزش افزوده از همان گاز خام است و باید در توسعه صنعتی، مباحث توسعه ای و نیاز آینده را هم در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه میزان مصرف گاز کل متانولی های در مدار تولید کشور ۳.۵ درصد و حداکثر ۴ درصد است و ظرفیت عملیات تولید این بخش ۹ میلیون تن در سال است، گفت: شرکتهای متانولی ۲.۵ تا میلیون دلار ارزآوری داشته اند و نباید افزایش نرخ خوراک شامل این بخش شود.

رئیس کارگروه متانول ایران افزود: واحدهای متانولی سال گذشته به دلیل کمبود خوراک گازی توقف تولید داشته‌اند و باید توجه داشت که توقف تولید موجب از دست رفتن  بازارهای صادراتی می‌شود و جبران آن برای متانولی ها سخت است.

انتهای پیام