روایت اقتصاد ایران در ۱۷ تیر استقلالی‌های ولخرج!

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

در ادامه ماجراهای تمام نشدنی خصوصی سازی دو تیم بزرگ پایتخت، این بار رییس سازمان خصوصی سازی جزییاتی جدید از وضعیت مخارج استقلال تهران داده است.

به گزارش ایسنا، با توجه به برخی صحبت‌های مطرح شده درباره نحوه تامین سرمایه تیم‌های فوتبال پایتخت، رییس سازمان خصوصی سازی جزئیاتی جدید در این زمینه ارائه کرده است.

ولخرج‌های روز: استقلالی‌ها

رئیس سازمان خصوصی‌سازی به برخی سوال مخاطبان در مورد وضعیت باشگاه استقلال پاسخ داد و اعلام کرد که فرق استقلال با پرسپولیس این است که مدیران استقلال همه منابع را خرج کردند و بدهی‌های کلان ایجاد کردند.

شاخص کل بورس هفته جاری را با روندی نزولی آغاز کرد و با بیش از ۷۰۰۰ واحد کاهش، به کانال دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد عقب‌گرد کرد.

چهارشنبه ( ۲۱ تیر ماه) ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم معادل ۱۲ درصد از سهام شرکت خمیر مایه رضوی با نماد غمایه در فرابورس ایران عرضه خواهد شد. البته این عرضه اولیه صرفا برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط خواهد بود که گزارش ارزشیابی سهام تهیه شده توسط صندوق را حداکثر تا ساعت ۲۲ روز سه‌شنبه (۲۰ تیرماه ۱۴۰۲) به نشانی ایمیل MarketOperation@ifb.ir ارسال کنند.

فنر روز: طلای جهانی

قیمت طلا در روز جمعه و پیش از تعطیلی بازار افزایش یافت و در مسیر افزایش هفتگی خود قرار گرفت زیرا با کاهش دلار و بازده اوراق قرضه پس از ضعیف‌تر شدن ارقام حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات‌متحده در مسیر افزایش نرخ بهره پس از جولای تردید ایجاد کرد.

همچنین طبق اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری جمعیت ١۵ ساله و بیشتر در بهار ١۴٠٢ به ۸.۲ درصد رسیده که نسبت به فصل مشابه در سال گذشته یک درصد کاهش یافته است.

در خبری دیگر اتاق بازرگانی ایران، جدیدترین گزارش شامخ(شاخص مدیران خرید) را منتشر کرده که بر اساس آن هر چند میزان انتظار برای رونق کاهش یافته، اما همچنان اقتصاد ایران بر مدار رونق حرکت می‌کند.

رشد روز: تولید خودرو

آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که در یک ماهه خرداد ماه در مجموع تولید انواع خودروها ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده در این بین تولید سواری‌ها ۱۱ درصد بیشتر شده و بیشترین رشد تولید را سنگین‌های باری (کامیون، کامیونت و کشنده) به خود اختصاص داده است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج گفت: ممنوعیت واردات برنج هر سال اعمال می‌شود، ولی برای امسال پیشنهاد کردیم که مدت زمان آن کاهش یابد.

همچنین سازمان ملی استاندارد در گزارش عملکرد خود نرخ کیفیت کالاها را ۷۱.۴۲ درصد اعلام کرده و از تدوین ویژگی‌های واحد مسکونی استاندارد تا مرداد ۱۴۰۲ خبر داد.

هشدار روز: مصرف آب

شرکت آب و فاضلاب استان تهران نسبت به افزایش میزان مصرف آب پایتخت به دنبال افزایش دمای هوا و ورود موج هوای گرم هشدار داد.

سخنگوی صنعت برق کشور از رکوردشکنی مصرف برق خبر داد و گفت: هر چند که تجهیزات در آمادگی کامل هستند اما فشار زیادی روی آن‌ها قرار دارد به همین دلیل نیازمند همکاری مردم برای گذر از این شرایط هستیم.

در خبری دیگر، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر اینکه جمع آوری کارت‌های اضطراری سوخت امکان‌پذیر نیست گفت: اجرای طرح جایگزینی کارت بانکی با کارت سوخت در فاز مطالعه و فاز توسعه بوده و هنوز اتفاق خاصی در هیچکدام از جایگاه‌ها حادث نشده است.

انتهای پیام