شوک سعودی به کام نفت روسیه شد

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

به دنبال اقدام غیرمنتظره عربستان سعودی که قیمت فروش نفت خود را بالا برد، بعضی از پالایشگاه‌های آسیایی در حال بررسی خرید نفت بیشتر از روسیه و آفریقا هستند.

به گزارش ایسنا، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: حداقل سه پالایشگاه آسیایی قصد دارند در ماه ژوئیه، نفت قراردادی کمتری از عربستان سعودی درخواست کنند و برای خرید نفت ارزان‌تر، به بازار محموله‌های تک مراجعه کنند. این نفت می‌تواند از خلیج فارس، آمریکا یا برزیل خریداری شود.

عربستان سعودی پس از آن که تولیدکنندگان اوپک پلاس کاهش بیشتر تولید در ژوئیه را با هدف تثبیت بازار نفت اعلام کردند، قیمت فروش رسمی گریدهای نفتی خود به همه مناطق را بالا برد. پالایشگاه‌های آسیایی به دلیل تقاضای ضعیف‌تر، با حاشیه سود ضعیف مواجه شده‌اند و بعضی از آنها قصد دارند فعالیتشان را محدود کنند.

گائو مینگ‌یو، تحلیلگر ارشد انرژی شرکت “اس‌دی‌آی‌سی اسنس فیوچرز” در این باره گفت: این اقدام برخلاف بازار است و جایگزین‌هایی مانند نفت روسیه را برای خریداران جذاب‌تر می‌کند.

با این حال، یافتن محموله‌های تک برای خریداران ممکن است دشوار باشد زیرا به گفته معامله‌گران، محموله‌های تک اندکی برای ژوئیه موجود است. بعضی از پالایشگاه‌های چینی هم پیش از اعلام کاهش تولید اوپک پلاس، حجم نفت مورد نیازشان را اعلام کرده بودند و ممکن است نتوانند حجم درخواستی را تغییر دهند.

نظرسنجی از معامله‌گران پیش از نشست وزیران اوپک پلاس، انتظار آنها برای کاهش قیمت را نشان داده بود اما معامله‌گران پس از تعهد عربستان سعودی برای کاهش عرضه، برآورد خود را تعدیل کردند. با این حال، همچنان کاهش قیمت نفت را پیش بینی می‌کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، موکس سورانا، مدیرعامل شرکت پالایش و پتروشیمی راتناگیری گفت: این کاهش عرضه، بعید استروی پالایشگاه‌های هندی تاثیر بگذارد زیرا عرضه خاورمیانه‌ای به هند به نسبت گذشته، بسیار کمتر شده است. نفت ارزان‌تر از سوی روسیه، باعث متوازن شدن مجدد سبد نفت هند شده است.

انتهای پیام