رسیدگی به تخلفات زمین‌خواری با تصاویر ماهواره «خیام»

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

تفاهم‌نامه همکاری مشترک برای استفاده از تصاویر ماهواره «خیام» در پنجره مدیریت واحد زمین امضا شد.

به گزارش ایسنا، حسین دلیریان، مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران با اشاره به پایان یافتن مراحل تثبیت ماهواره «خیام» در زمستان سال گذشته، گفت: یکی از برنامه‌هایی که سازمان فضایی ایران برای این ماهواره در نظر گرفته، استفاده از تصاویر و داده‌های «خیام» در قالب‌های مختلف جهت رفع مشکلات کشور است که بر این اساس و بر مبنای اعلام نیاز پنجره مدیریت واحد زمین به داده‌های این ماهواره، تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان فضایی ایران و سازمان فناوری اطلاعات تهیه شد و به امضای رؤسای هر دو سازمان رسید.

وی استفاده نظام‌مند از این داده‌ها را از اهداف امضای این تفاهم‌نامه ذکر کرد و یادآور شد: براساس این تفاهم‌نامه، سازمان فضایی ایران تامین تصاویر ماهواره‌ای دقیق مورد نیاز پنجره مدیریت واحد زمین را با محوریت استفاده از تصاویر ماهواره «خیام» برعهده گرفته و این تصاویر را در اختیار سازمان فناوری اطلاعات قرار خواهد داد.

دلیریان ادامه داد: بر طبق این تفاهم‌نامه که مقدمات اجرای بندهای اجرایی آن آغاز شده، به‌زودی اولین دسته از تصاویر ماهواره «خیام» در اختیار سازمان فناوری اطلاعات قرار خواهد گرفت و این سازمان تصاویر را در اختیار دستگاه‌های مسئول در پنجره مدیریت واحد زمین قرار خواهد داد.

به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی،  وی یکی از مهمترین کاربردهای تصاویر ماهواره «خیام» در پنجره مدیریت واحد زمین را در پرونده‌های زمین‌خواری و رصد تغییرات اراضی ذکر کرد.

به گزارش ایسنا، ماهواره “خیام” در تاریخ ۱۸ مردادماه ۱۴۰۱ با وزن ۶۰۰ کیلوگرم با ماهواره‌بر “سایوز” به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد تا طبق اعلام سازمان فضایی به مدت ۵ سال از داده‌ها و تصاویر ارسالی آن در حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرزها و مدیریت حوادث غیرمترقبه و نیروهای دفاعی استفاده شود.

انتهای پیام