حال‌و روز دریاچه ارومیه؛ بهتر از دیروز

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

پنجم اسفندماه سال گذشته بود که فاز نخست سامانه انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه افتتاح و اعلام شد در فاز اول سالانه ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود، موضوعی که حال و روز دریاچه ارومیه را در آستانه دومین سفر رئیس جمهور به این استان بهتر کرده است.

به‌گزارش ایسنا، در روزهای آینده بار دیگر سید ابراهیم رئیسی به دیار دریاچه پرماجرای این سال‌ها می‌رود، از بار آخری که دولت سیزدهم وعده احیا این دریاچه را داد، اوضاع بهتر شده است.

احداث ۳۶ کیلومتر تونل در عمق ۱۵۰ متری زمین در کانی سیب یک اتفاق مهم برای احیای دریاچه ارومیه بود، به نحوی که تصاویر ماهواره‌ای از دریاچه ارومیه نیز نشان می‌دهد طرح انتقال آب به دریاچه ارومیه موجب بهبود روند احیای این دریاچه شده است.

طبق اعلام حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد دولت سیزدهم با پیگیری‌ و اجرای پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه، یکی از مهمترین مشکلات دریاچه یعنی کاهش میزان ورود آب را تا حدی حل کرده است.

براساس آخرین آمار از وضعیت دریاچه ارومیه تا پانزدهم خردادماه سال جاری حجم آب موجود در این دریاچه یک میلیارد و ۹۷۰ میلیون مترمکعب ثبت شده است. وسعت این دریاچه ۱۵۵۴ کیلومترمربع بوده و تراز سطح آب نیز ۱۲۷۰ متر و ۴۰ سانتیمتر است.

این در حالی است که در اول مهرماه سال گذشته حجم آب موجود در مخازن و وسعت دریاچه به ترتیب یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون متر مکعب و ۹۳۰ کیلومتر مربع بود.

گفتنی است تراز حجم اکولوژیک دریاچه، بیش از ۱۳ میلیارد متر مکعب است. آمارها نشان می‌دهد دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۶ خرداد سال ۱۳۷۴، با ۳۴ میلیارد متر مکعب آب، بیشترین حجم خود و در تاریخ ۱۸ مهرماه سال ۱۳۹۴ با یک میلیارد و ۳۰ میلیون متر مکعب، کمترین حجم آب موجود را تجربه کرده است.  

در هجدهم اردیبهشت ماه امسال نیز ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه برای سال جاری تصویب شد و به نظر می‌رسد که دولت عزم جدی برای احیای کامل این دریاچه دارد. البته باید توجه داشت که فاصله شعار تا عمل زیاد است و دولت باید مسیر پیش رو را با سرعت طی کند.

انتهای پیام