تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی استراتژیک با هوش مصنوعی

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

رییس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات جزئیات پروژه تخمین سطح زیرکشت محصولات کشاورزی استراتژیک توسط هوش مصنوعی را بیان کرد.

  محمدشهرام معین- رییس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT – ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع امنیت غذایی و نیاز کشور به آمار و اطلاعات دقیق از میزان سطح زیر کشت محصول کشاورزی در پیشبرد برنامه‌های کلان کشور، پروژه‌ای با عنوان «برآورد سطح زیرکشت دو محصول زراعی سیب‌زمینی و یونجه با استفاده از سنجش‌ از دور و هوش مصنوعی» در مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا شد.

وی همچنین افزود: در این پروژه نقش الگوریتم‌های هوش مصنوعی به همراه استفاده از داده‌های زمینی و ماهواره‌ای بسیار ویژه و قابل‌توجه است. در پروژه مذکور دو شهرستان همدان و بهار به عنوان مناطق مورد مطالعه برای محصول سیب زمینی و چهار استان همدان، مرکزی، قزوین و لرستان به عنوان مناطق مورد مطالعه محصول یونجه انتخاب شدند. برای تفکیک این دو محصول از سایر محصولات، چندین شاخص طیفی-زمانی مبتنی بر داده‌های سنجش‌ازدور پیشنهاد و توسعه داده شد.

معین در ادامه افزود: برای تفکیک این دو محصول از سایر محصولات، چندین شاخص طیفی، زمانی مبتنی بر داده‌های سنجش ‌ازدور پیشنهاد و توسعه داده شد، که این شاخص‌ها بر اساس مطالعه الگوی رشد دو محصول مذکور در طول سال زراعی و تأثیر آن بر تغییرات بازتابندگی در باندهای مختلف تصاویر ماهواره‌ای محاسبه می شوند.

رییس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT با اشاره موفقیت این پروژه بیان کرد: با توجه به بازخورد مثبت بهره‌برداران و تعیین ۱۲ محصول راهبردی در سطح کشور از سوی وزرات جهاد کشاورزی و لزوم تعیین سطح زیرکشت آن‌ها با فناوری‌های نوین، مرکز توسعه هوش مصنوعی به توسعه هر چه بیشتر ابعاد پروژه‌هایی از این قسم سوق داده شد.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، وی همچنین در ارتباط با برنامه های آتی و همکاری های مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT و وزارت جهاد کشاورزی گفت: در همین راستا تخمین سطح زیرکشت ۶ محصول از ۱۲ محصول راهبردی تعیین شده توسط جهاد کشاورزی که شامل محصولات کلزا، سیب‌زمینی، یونجه، گوجه، پیاز و چغندر می‌باشد، در پروژه ای جدید با استفاده از هوش مصنوعی و سنجش‌ازدور با چشم اندازی ۳ ساله برای کل کشور در حال برنامه ریزی است.

انتهای پیام