پرطرفدارترین نسخه اندروید معرفی شد

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

در حالی که اندروید ۱۴ به‌روزرسانی بزرگ بعدی است که برای سیستم عامل موبایل گوگل عرضه می‌شود، اندروید ۱۱ همچنان پرکاربردترین نسخه اندروید مانده است.

طرفداران سامسونگ با اشتیاق منتظر اندروید ۱۴ نیز هستند. سامسونگ تا پایان سال ۲۰۲۳، احتمالا اندروید ۱۴ را در سراسر جهان برای اکثر  مدل‌های پرچمدار واجد شرایط که در دو سال گذشته وارد بازار شده‌اند و شاید یک یا دو گوشی میان‌رده عرضه کند. اما حتی هنگامی که بزرگترین سازنده گوشی اندرویدی، عرضه اندروید ۱۴ را آغاز می‌کند، جدیدترین آمار توزیع اندروید نشان می‌دهد که نسخه ۱۱ برای مدتی، همچنان پرکاربردترین نسخه آینده خواهد بود.

گوگل به مدت حدود به یک دهه، به طور منظم آمار توزیعی را منتشر کرده است که درصد دستگاه‌هایی که هر نسخه اندروید روی آن‌ها اجرا می‌شود را نشان داده است. اما این آمارها در چند سال گذشته بسیار کمتر منتشر شده‌اند؛ شاید به این دلیل که این آمار پراکندگی‌هایی را نشان می‌دهند که همچنان بر اکوسیستم اندروید تاثیر می‌گذارند و جدیدترین آمار توزیع هم تفاوتی نکرده است.

طبق آمار گوگل، در پایان ماه مه سال ۲۰۲۳، اندروید ۱۱ در ۲۳.۱ درصد از دستگاه‌ها اجرا می‌شد. برخلاف تصور، این اندروید ۱۲ یا اندروید ۱۳ نیست که در رتبه بعدی قرار می‌گیرد، بلکه اندروید ۱۰ است که چهار سال پیش معرفی شد و با ۱۷.۸ درصد سهم، در رتبه دوم قرار گرفت. در این بین، اندروید ۱۲ و اندروید ۱۳ به ترتیب سهم ۱۶.۳ درصدی و ۱۵ درصدی را در اختیار داشتند.

سهم اندروید ۱۳ در فاصله ژانویه تا مه سال ۲۰۲۳، به طور قابل ملاحظه‌ای رشد کرد و از ۵.۲ درصد، به ۱۵.۲ درصد رسید و بدون شک،  سامسونگ در این رشد تاثیرگذار بود زیرا اندروید ۱۳ را برای تعداد زیادی از دستگاه‌های گلکسی منتشر کرد. اما با توجه به این که اکثر دستگاه‌های واجد شرایط ساخت سامسونگ و شرکت‌های دیگر، اکنون از اندروید ۱۳ استفاده می‌کنند، رشد آن احتمالا متوقف خواهد شد. در نهایت، زمانی که اندروید ۱۴ به گوشی‌های هوشمند بیشتری راه پیدا کند، سهم اندروید ۱۳ رو به کاهش خواهد گذاشت، اما ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا تغییرات اساسی در این آمار توزیع مشاهده شود.

بر اساس گزارش پایگاه فناوری سام موبایل، در حال حاضر، همه بی‌صبرانه منتظر هستند تا سامسونگ اولین نسخه بتای اندروید ۱۴ و One UI ۶.۰ را منتشر کند اما زمان انتشار مشخص نیست. انتشار برنامه بتای اندروید ۱۳ برای دستگاه‌های گلکسی در اوایل اوت سال گذشته آغاز شد، بنابراین، انتظار می رود برای برنامه بتای اندروید ۱۴، سامسونگ حداکثر تا اواخر ژوییه صبر کند.

انتهای پیام