آمریکا: کاهش تولید سعودی باعث افزایش قیمت نفت نمی‌شود

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد با وجود کاهش اخیر تولید که از سوی عربستان سعودی اعلام شده است، قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، به بیش از ۸۰ دلار در هر بشکه نخواهد رسید.

به گزارش ایسنا، وزیران نفت گروه اوپک پلاس در جلسه یکشنبه هفته جاری، تصمیم گرفتند به محدودیت عرضه فعلی خود را تا پایان سال ۲۰۲۴ ادامه دهند و همزمان، عربستان سعودی اعلام کرد تولید خود را به میزان یک میلیون بشکه در روز در ژوئیه به صورت داوطلبانه کاهش داده و به حدود ۹ میلیون بشکه در روز می رساند. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، اظهار کرد: کاهش تولید این کشور ممکن است پس از ژوئیه هم ادامه پیدا کند.

با وجود کاهش تولید از سوی عربستان و تمدید محدودیت عرضه فعلی اوپک پلاس تا سال ۲۰۲۴، اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد تولید کنندگان غیراوپک، رشد تولید مایعات نفتی جهانی را به ۱.۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳ و ۱.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ رسانده و روند صعودی قیمت نفت را محدود کنند. ‌

رشد تولید در آمریکا، نروژ، کانادا، برزیل و گویان، عامل اولیه افزایش تولید مایعات نفتی جهانی خواهد بود. با این حال، محدودیت عرضه اوپک پلاس، به تقلیل سطح ذخایر نفت جهانی در هر سه ماهه، در فاصله سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۴ منتهی می شود.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت در سال میلادی آینده اندکی کاهش پیدا خواهد کرد، در حالی که در گزارش ماه پیش این آژانس پیش‌بینی شده بود ذخایر به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۴ رشد می کند.

دولت آمریکا می گوید این امر فشار تدریجی روی قیمت نفت ایجاد می کند اما انتظار نمی رود قیمت نفت صعود کند و قیمت نفت برنت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، به ۷۹ دلار در هر بشکه می رسد که یک دلار در هر بشکه بالاتر از برآورد ماه مه اداره اطلاعات انرژی آمریکا است. همچنین این آژانس، قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۴ را ۸۴ دلار پیش‌بینی کرد که ۹ دلار در هر بشکه بالاتر از برآورد ماه گذشته است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد مصرف نفت امسال به میزان ۱.۶ میلیون بشکه در روز و سال میلادی آینده، به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد می کند اما ابهامات قابل‌ملاحظه‌ای پیرامون رشد اقتصاد جهانی و احتمال تاثیر آن روی تقاضا برای نفت در مدت پیش بینی شده وجود دارد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین بر آورد خود از مصرف دیزل و اقتصاد آمریکا در سال میلادی جاری و آینده را مورد بازبینی نزولی قرار داد.

طبق جدیدترین پیش بینی این آژانس، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۲۳ به ۱.۳ درصد و در سال ۲۰۲۴ به یک درصد می رسد در حالی که ماه گذشته، نرخ رشد سال ۲۰۲۳ را ۱.۶ درصد و سال ۲۰۲۴ را ۱.۸ درصد پیش بینی کرده بود.

پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا فرض را بر این گرفته است که افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، تورم را آهسته می کند بدون این که باعث اختلال بزرگ در اشتغال آمریکا یا فعالیت اقتصادی این کشور شود. این آژانس خاطرنشان کرد: اگر رشد تولید ناخالص داخلی کاهش پیدا کند، ممکن است شاهد کندی بیشتر مصرف دیزل در آمریکا باشیم.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با وجود تلاش عربستان سعودی برای محدود کردن بیشتر عرضه در بازار نفت و بالاتر بردن قیمتها، نگرانیهای اقتصاد کلان و وضعیت اقتصادهای آمریکا و اروپا و احتمال احیای ضعیف تر از حد انتظار اقتصاد چین، همچنان بر قیمت نفت سنگینی می کند.

انتهای پیام