یک کارشناس صنعت سیمان مطرح کرد برنامه‌ریزی برای تأمین حداکثری برق صنایع در دوره اوج بار مصرف

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

یک کارشناس صنعت سیمان با اشاره به برنامه مشترک وزارتخانه‌های نیرو و صمت برای تأمین حداکثری برق صنایع در دوره اوج بار مصرف در سال جاری گفت: عملکرد و برنامه وزارت نیرو در دو سال اخیر برای تأمین برق صنعت سیمان خوب بوده و لازم است این اقدامات با برنامه‌ریزی‌های بلندمدت تکمیل شود.

علی‌محمد بُد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه عملکرد و برنامه وزارت نیرو در دو سال اخیر برای تأمین برق صنعت سیمان خوب بوده و لازم است این اقدامات با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت تکمیل شود، گفت: برنامه‌های وزارت نیرو برای کوتاه‌مدت مؤثر است، اما باید در بلندمدت چاره دیگری اندیشید.

وی برنامه مشترک وزارتخانه‌های نیرو و صمت برای تأمین حداکثری برق صنایع در دوره اوج بار مصرف امسال، اظهار کرد: صنایع سیمان غالباً با دو محدودیت یعنی سوخت و برق مواجه می‌شوند و این در حالی است که در دنیا از حرارت کوره‌های سیما برق تولید می‌شود.

بُد تأکید کرد: مثلاً تا زمانی که برق به عنوان یک عامل اصلی تولید با یارانه و قیمت ارزان به دست صنعت می‌رسد، تلاشی برای استفاده از فنّاوری روز و دارای مصرف بهینه صورت نخواهد گرفت، در حالی که اگر چشم‌انداز میان مدتی مانند یک برنامه سه ساله برای تعدیل قیمت برق اعلام شود، صنعت خود به خود برای پیشگیری از افزایش هزینه‌های تولید، به سمت تهیه دستگاه‌های کم‌مصرف و دارای مصرف بهینه انرژی حرکت خواهد کرد.

وی در خصوص اقدامات صنعت سیمان برای تولید برق خودتامین نیز گفت: برخی صنایع سیمان به سمت تولید انرژی تجدیدپذیر حرکت کرده‌اند و محدودیت‌های موجود اعم از سوخت و برق سبب این رویکرد شده است. برنامه‌های مدیریت مصرف صنعت در دو سال اخیر نسبت به دوره قبل خوب بوده است، اما نیاز است با برنامه‌های بلندمدت تکمیل شود.

انتهای پیام