امضای تفاهم نامه همکاری اتحادیه جهانی پست با سازمان جهانی گمرک

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) :

سازمان جهانی گمرک (WCO) و اتحادیه جهانی پست (UPU) با افزایش همکاری، موضوع تجارت الکترونیک را تقویت می کنند.

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی گمرک (WCO) و اتحادیه پستی جهانی (UPU) تعهد خود را برای تسهیل تجارت و حمل و نقل جهانی از طریق امضای یک بیانیه مشترک در اولین کنفرانس جهانی WCO-UPU که از ۶ تا ۸ ژوئن ۲۰۲۳ به میزبانی وزارت امور داخلی و ارتباطات، گمرک و پست ژاپن برگزار شد ثبت کردند.

این اعلامیه اهداف مشترکی را در زمینه های دیجیتال سازی، تبادل داده ها، امنیت زنجیره تامین و ظرفیت سازی تعیین می کند. در این کنفرانس بیش از ۶۰۰ مقام عالی رتبه، سیاستگذار و کارشناسان عملیاتی از گمرک ها و جامعه پستی، مؤسسات دانشگاهی و سازمان های همکار از بیش از ۱۰۰ کشور جهان گرد هم آمدند.  

این کنفرانس که به عنوان اولین گام مهم تحت توافقنامه همکاری امضا شد، بستری را برای تبادل اطلاعات، تجربیات، تخصص و بهترین شیوه‌ها و در عین حال افزایش آگاهی از چارچوب‌های نظارتی گمرکی و پستی، دستورات و ابزار موجود را فراهم می کند.

در این کنفرانس شرکت‌کنندگان در مورد موضوعات مختلف مرتبط با “چالش‌های مشترک و فرصت‌های همکاری بین گمرک، پست، مقامات دولتی و ذینفعان این بخش ها و فرصت‌های تجارت الکترونیک فرامرزی از طریق گمرک و همکاری پستی، به بحث و تبادل نظر پرداختند.  

اهم موضوعات شامل داده های پیشبرد الکترونیکی (EAD)، استانداردسازی و هماهنگ سازی سیاست ها بود. اجرای EAD با کیفیت قابل اعتماد، استفاده از دیجیتالی شدن و فناوری و دستیابی به هم افزایی بیشتر در همه سطوح به عنوان عوامل کلیدی در حصول اطمینان از بهبود رویه های گمرکی، افزایش انطباق و کارایی، ایمنی و امنیت بیشتر زنجیره پست مد نظر کارشناسان در این کنفرانس بوده است.

طبق اعلام شرکت ملی پست به نقل از پایگاه خبری اتحادیه پستی جهانی در انتهای این کنفرانس اعلامیه مشترکی در راستای تعهد کامل به افزایش همکاری و هماهنگی بین WCO و UPU و اعضای آنها پیرامون اهداف مشترک شامل تسهیل تجارت و حمل و نقل در جهان و محافظت از مردم در برابر خطرات ناشی از کالاهای غیرقانونی و خطرناک را نیز تعیین می کند.  
شایان ذکر است این بیانیه توسط دکتر کانیا میکاری، دبیرکل سازمان جهانی گمرک و ماساهیکو متوکی، دبیر کل اتحادیه جهانی پستی امضا شد.

انتهای پیام