جزئیات جهش تجارت ایران و ونزوئلا/ سبقت تاجران ایرانی از رقیب

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) : بررسی آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که رشد چشمگیری در تجارت بین کشورهای ایران و ونزوئلا اتفاق افتاده است که همه آن مدیون جهش صادرات بوده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، تجارت بین ایران و ونزوئلا در سال گذشته رشد قابل توجهی نسبت به سال ۱۴۰۰ پیدا کرده و با افزایش ۱۹۷ درصدی از نظر دلاری، رشد ۵۰۷ درصدی از نظر ریالی و افزایش ۴۹ درصدی از نظر وزنی مواجه شده است.

اما این میزان جهش تجاری مدوین افزایش صادرات ایران به ونزوئلا بوده است و نشان می‌دهد که تاجران ایرانی در این کارزار تجاری از رقیب خود پیشی گرفته‌اند. چرا که نگاهی به کلیات تجارت دو کشور نشان می‌دهد ایران در سال گذشته با صادرات بیش از ۱۱۸ میلیون دلار محصولات مختلف به ونزوئلا، این شریک تجاری را تا رتبه ۳۰‌ مین مقصد تجاری خود بالا آورده است.

همچنین حساب و کتابی ساده نشان از رشد ۴۱۶ درصدی از نظر ارزش دلاری، افزایش ۵۸۷ درصدی از نظر ارزش ریالی و رشد ۴۹ درصدی از حیث وزنی صادرات ایران به ونزوئلا دارد. این در حالی است که واردات ایران از همین کشور در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ با افت شدیدی مواجه بوده است.

آمارها نشان می‌دهد که ایران در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۷ میلیون دلار کالای مختلف از ونزوئلا وارد کرده و این کشور ۵۸ فروشنده به ایران لقب گرفته بود اما در سال جاری با واردات بیش از ۸۱۵ هزار دلار به صدمین رتبه در میان شرکای تجاری ایران سقوط کرد. نگاهی به آمارهای واردات ونزوئلا به ایران در سال گذشته، نشان از کاهش ۹۵ درصدی از نظر وزنی و ارزش دلاری و افت هفتاد درصدی از حیث ارزش ریالی نسبت به سال ۱۴۰۰ دارد.

تاجران ایرانی چه کالاهایی را بیشتر به ونزوئلا فروختند؟

بررسی جزییات صادرات ایران به ونزوئلا نشان می‌دهد که تانکرها برای وسیله نقلیه بیشتر از نصف صادرات کشورمان به این شریک تجاری را شامل می‌شود. چرا که ونزوئلایی‌ها بیش از ۶۵ میلیون و ۹۶۵ هزار دلار صرف خرید این کالا کرده‌اند. پس از آن وسایل نقلیه موتوری، اجزاء و قطعات موتورهای وسایط نقلیه هوایی وغیره جزو عمده کالاهای صادراتی ایران به ونزوئلا هستند که می‌توانید جزییات بیشتری از آن را در جدول زیر ببینید.

جزییات جهش تجارت ایران و ونزوئلا/سبقت تاجران ایرانی از رقیب

کاهش واردات از ونزوئلا؛ مختصر و محدود

واردات ایران از ونزوئلا با  افت شدیدی مواجه شده و از ۱۷ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به حدود ۸۱۵ میلیون دلار در سال گذشته رسید. در این میان تعداد کد تعرفه‌های وارداتی از این کشور نیز نشان می‌دهد که تنها پنج کالا به ایران در سال گذشته وارد شده است.

اجزاء و قطعات موتورهای وسایط نقلیه هوایی نخستین کالای وارداتی است که برای ایران بیش از ۷۶۵ هزار دلار خرج برداشته و ۹۳.۸۴ درصد واردات ونزوئلا به کشورمان را شامل می‌شود. بعد از آن اجزاء و قطعات مدارهای مجتمع شده (ای‌سی‌ها) الکترونیک است که با ارزشی بالغ بر ۳۲ هزار دلار و سهم چهار درصدی دومین رتبه را به خود اختصاص می‌دهد.

دستگاه های برقی تقویت کننده صوت، تک بلندگو، تعبیه شده در محفظه آن، هادی‌های برق و برای ولتاژ حداکثر۱۰۰۰ ولت، مجهزشده به اتصال دهنده‌ها دیگر کالای خریداری شده تجار ایرانی از همتایان ونزوئلایی در سال گذشته است که در رتبه‌های بعدی قرار گرفته و می‌توانید جزییات آن را در جدول زیر مشاهده کنید.

جزییات جهش تجارت ایران و ونزوئلا/سبقت تاجران ایرانی از رقیب

انتهای پیام