ادامه واردات آیفون های حاشیه ساز / سازمان تجارت ابلاغیه خبرساز را اصلاح کرد

بازتاب اقتصاد (baztabeghtesad.ir) : سازمان توسعه تجارت بخشی از ابلاغیه اخیر خود درخصوص اعمال سیستمی سقف و سابقه واردات کالاها را اصلاح کرد.

سامانه جامع تجارت از تغییرات روال بررسی سیستمی سابقه واردات برای بسیاری از تعرفه‌ها خبر داد.ظاهرا این تصمیم بعد از انتشار مکاتبه ( ۲۰ اردیبهشت ماه) معاون وزیر صمت و انتقاد صریح منوچهر منطقی از اعمال سیستمی سقف وسابقه واردات، در مورد فعالان اقتصادی مرتبط با صنعت خودرو صورت گرفته است.

به طور خلاصه برای بسیاری از ردیفهای تعرفه شرایط بررسی سیستمی سابقه واردات حذف یا تعدیل جدی است.گفتنی است، بر اساس اعمال ضوابط سابقه واردات، سقف واردات در سال جاری به میزان میانگین واردات دو سال قبل است. با توجه به مکاتبه مونچهر منطقی میتوان ادعا کرد، اعمال سیستمی این رویه حواشی بسیار زیادی ایجاد کرده است.

ورود آزادنه آیفون رفرش وریپک بدون سابقه واردات

با وجود انتقادهای فراوان مشخص نیست به چه علت، مسیر واردات آیفونهای رفرش و خارج شده از خط تولید همچنان بدون لحاظ سابقه واردات از محل صادرات خود ادامه دارد.

در ابلاغیه سامانه جامع امده: در راستای اجرایی شدن «مصوبات کارگروه هماهنگی سیاست‌های ارزی و تجاری»، آخرین تغییرات مرتبط با بررسی سابقه واردات بازرگانان به شکل زیر خواهد بود.

۱. برای ۲۵ ردیف تعرفه‌، بررسی سابقه واردات به صورت کلی حذف گردید.

۲. برای ۱۶۲ ردیف تعرفه‌، بررسی سابقه واردات برای واحدهای تولید (حالت ثبت سفارش “نیاز تولید خود”) حذف گردید.

۳. برای ۲۷ ردیف تعرفه‌، بررسی سابقه واردات برای واحدهای دارای جواز تأسیس با پیشرفت فیزیکی حداقل ۳۵ درصد(حالت ثبت سفارش “مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید واحد دارای جواز تأسیس”) حذف گردید.

۴. برای ۲۵ ردیف تعرفه، میزان مجاز سابقه، به اندازه حداکثر(ماکزیمم) سابقه واردات در دو سال گذشته می‌باشد.

۵. برای ۴۳ ردیف تعرفه، بررسی سیستمی سابقه واردات بازرگان به صورت تجمیعی بر روی ۴ رقم محاسبه خواهد شد.

۶. برای کالای تلفن همراه غیرهوشمند ذیل ردیف تعرفه ۸۵۱۷۱۴۲۰ ، سابقه به صورت سیستمی و به اندازه میانگین واردات دو سال اخیر کنترل خواهد شد.

۷.برای ۱۵ ردیف تعرفه، بررسی سیستمی سابقه واردات حذف شده و جهت بررسی سابقه به کارتابل دفتر تخصصی مربوطه ارجاع می‌گردد .

مابقی ردیف تعرفه‌هایی که پیش از این مشمول سابقه بوده، بررسی سابقه واردات آن‌ها همانند روال سابق انجام خواهد شد.

بدین منظور از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۰۹* در استعلام ضوابط پرونده‌های ثبت‌سفارش برای کالاهای با تعرفه‌های مذکور در ردیف‌های ۵ و ۶، مجوزدهنده جدیدی با عنوان بررسی سیستمی سابقه واردات اجباری شده است.

برای اخذ مجوز بررسی سیستمی سابقه واردات نیازی به پیگیری یا مراجعه حضوری متقاضیان نیست. لازم به ذکر است تمامی درخواست‌ مجوزهای سیستمی ارسالی کاربران از ساعت ۱۲:۰۰ مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ به بعد برای تعرفه‌های ردیف‌های ۵ و ۶، حداکثر تا آخر این هفته پاسخ داده خواهد شد و پس از آن، پاسخ درخواست این مجوزها حداکثر ظرف یک ساعت به صورت خودکار صادر می‌گردد.